Wydawca treści Wydawca treści

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Zadanie realizowane było w okresie od dnia 23.06.2022r. do 31.01.2023r, przy wsparciu finansowym w postaci dotacji w wysokości 9 500,00 zł udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na podstawie zawartej umowy NR WFOŚ/D/568/3336/2022 z dnia 20.04.2022r. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 30 426,09 zł.

 

Głównym przyczynkiem do realizacji powyższego projektu była konieczność usunięcia zidentyfikowanych, określonych i ustanowionych Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Potoczek”, zagrożeń wewnętrznych polegających na postępującej sukcesji roślinności leśnej, gatunków obcych pochodzących z obsiewu z otoczenia rezerwatu, powodującej na torfowisku ustępowanie światłożądnych gatunków torfowiskowych.

Działania ochronne w rezerwacie ochrony przyrody w ramach realizowanego projektu dzieliły projekt na dwa spójne ze sobą obszary. Pierwszy obszar o charakterze edukacyjnym, polegał na zakupieniu i wbudowaniu przy granicy rezerwatu tablic informacyjnych opisujących rolę awifauny oraz martwego drewna w przyrodzie. Drugi obszar w ramach czynnej ochrony zakładał usunięcie z fitocenoz borów i lasów bagiennych gatunku obcego siedliskowo, pochodzącego z obsiewu bocznego z otoczenia rezerwatu, oraz oznaczenie granic rezerwatu znacznikiem nie zawierającym metali ciężkich.

Efekt ekologiczny oczekiwany jest w latach następujących po realizacji zadania i polega na zachowaniu fragmentów torfowiska wysokiego z roślinnością torfotwórczą. Sprzyjać ma temu usunięcie gatunków drzewiastych, które te procesy w znaczący sposób ograniczały.

Dopuszczenie większej ilości światła do dennych warstw w rezerwacie stwarza lepsze warunki na fragmentach kserotermicznych dla rozwoju gatunków „storczykowatych”. Wszystkie oczekiwane procesy są na bieżąco monitorowane, przez służbę leśną Nadleśnictwa Warcino.

 

 

 


Rezerwat przyrody "Torfowisko Potoczek"

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na terenie Nadleśnictwa Warcino występuje jeden rezerwat przyrody - ,,Torfowisko Potoczek". Rezerwat położony jest w powiecie słupskim, w gminie Kępice, w obrębie leśnym Obłęże, w leśnictwie Potoczek, w oddziele 390 b-i, ~g, ~h, ~i, o powierzchni 15,24 ha. Podstawą prawną utworzenia rezerwatu było Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 marca 1982 r. (M.P. Nr 10 z dnia 06.04.1982 r., poz. 74).
Udział w powierzchni ogólnej rezerwatu poszczególnych kategorii użytkowania przedstawia się następująco:

  • grunty leśne zalesione i niezalesione – 9,10 ha
  • grunty związane z gospodarką leśną – 0,32 ha
  • grunty nieleśne – 5,82 ha
  • otulina rezerwatu - 176,36 ha (Zarządzenie RDOŚ w Gdańsku z dnia 4 listopada 2016 r.)

 

Celem ochrony jest zachowanie charakterystycznych zbiorowisk torfowiskowych oraz drzewostanu na siedlisku boru wilgotnego.

Do najważniejszych walorów florystycznych rezerwatu należy obecność stanowisk: nasięźrzała pospolitego (Ophioglossum vulgatum), rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia), rdestnicy alpejskiej (Potamogeton alpinus), listery sercowatej (Listera cordata) czy bagnicy torfowej Scheuchzeria palustris).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

11 października br. na terenie Nadleśnictwa Warcino odbyło się kolejne już spotkanie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady, nadleśniczowie nadleśnictw wchodzących w skład LKP –oraz Dyrekcja i pracownicy RDLP w Szczecinku.

Zgodnie z programem każdy z Nadleśniczych wchodzących w skład LKP zaprezentował dokonania swojej jednostki od poprzedniej rady w zakresie edukacji leśnej, turystyki, ochrony przyrody oraz promocję projektów rozwojowych realizowaną przez Lasy Państwowe. Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprezentował nowo wydaną książeczkę edukacyjną o ptakach drapieżnych „ Od Drzemlika do Bielika” oraz przewodnik pt. Megality, grodziska i kurhany- Zabytki sprzed tysięcy lat w Nadleśnictwie Warcino” . W programie również zaplanowany był wyjazd terenowy gdzie uczestnicy rady mogli zobaczyć (przejechać się) nowo powstałą najprawdopodobniej jedyną w Polsce ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą, którą poznaje się z wagonika drezyny. Podczas tego wyjazdu uczestnicy rady społeczno- naukowej jednogłośnie ogłosili ,że pomysł wykorzystania do edukacji przyrodniczo leśnej nieczynnej linii szlaku kajakowego był strzałem w „10”. Kolejne spotkanie Rady społeczno- naukowej LKP Lasy Środkowopomorskie odbędzie sie w przyszłym roku na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice.