Wydawca treści Wydawca treści

Otulina Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi"

Otulina Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi"

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Otulina to strefa ochronna granicząca z formą ochrony przyrody i wyznaczona indywidualnie dla formy ochrony przyrody w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi" został utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady narodowej w Słupsku z dnia 8 grudnia 1981 roku w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" oraz obszarów krajobrazu chronionego (Dz. Urz. WRN
w Słupsku z 1981 r., Nr 9, poz. 23).

Kwestie nazwy, obszaru, przebiegu granicy Parku i otuliny, szczegółowe cele ochrony oraz zakazy właściwe dla Parku do niedawna regulowało Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego Nr 58/06 z dnia 15 maja 2006 roku w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2006 r. Nr 58, poz. 1195).

Obecnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie Parku i jego otuliny jest Uchwała Nr 146/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r.
w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2011 r. Nr 66, poz. 1459). Swoim zasięgiem Park Krajobrazowy nie obejmuje gruntów Nadleśnictwa Warcino. Wokół Parku wyznaczona jest strefa ochronna (otulina), na powierzchni 83170 ha, której celem jest ochrona wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi oraz zachowanie walorów przyrodniczych Parku.

 W zasięgu Nadleśnictwa Warcino  otulina  zajmuje powierzchnię 2941,96 ha (3,5% pow. otuliny), z czego na gruntach Nadleśnictwa - 1571,31 ha.

 

W Nadleśnictwie otulina obejmuje oddziały:

obręb Obłęże: 1-14, 14A, 15a-f,~a, 16-18, 20, 28-31, 46-48, 62, 62A, 63-76,
77a-j, 78a-k,~a, ~d, 85, 85A-92, 104, 104A,104B, 104C, 105a-l,~a,~c,~f,~i, 106,
107a-m,~a,~d,~g,~k, 108a,b,~a,~d-~h.

 

 

Zestawienie powierzchni otuliny Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" w Nadleśnictwie Warcino

Obręb

Powierzchnia

 w zasięgu

Nadleśnictwa

Powierzchnia na gruntach Nadleśnictwa

Gr. zalesione
i niezalesione

Gr. zw. z gosp. leśną

Gr. nieleśne

Razem

Powierzchnia [ha]

1

2

3

4

5

6

Obłęże

2941,96

1465,54

40,01

65,76

1571,31

 

Mapa sytuacyjna Nadleśnictwa Warcino na tle Parku Krajobrazowego
„Dolina Słupi" wraz z otuliną

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

RDLP w Szczecinku, w związku z sytuacją meteorologiczną

W związku ze zbliżającymi się silnymi wiatrami, których skutkiem mogą być wywroty i złomy, jak to miało miejsce ostatnio, prosimy o szczególną uwagę i zachowanie ostrożności dla własnego bezpieczeństwa, kiedy będą Państwo przebywać na terenach leśnych, lub w ich pobliżu.
Od początku lutego br. odnotowaliśmy na terenie RDLP w Szczecinku szereg zniszczeń drzewostanów spowodowanych zmieniającym się frontem atmosferycznym. Z pierwszych obliczeń wynika, że niemal wszystkie nadleśnictwa, które wchodzą w skład RDLP w Szczecinku ucierpiały z powodu nawałnic. Szacujemy, że na powierzchni leży ponad 500 tyś. metrów sześciennych drewna. Zniszczone zostały także niektóre obiekty turystyczne (tablice, wiaty), wiatry przyniosły poważne szkody w gospodarstwach domowych. Aktualnie prowadzimy prace uprzątające w które zaangażowane są nasze jednostki organizacyjne oraz zaprzyjaźnione służby mundurowe. Chcemy jak najszybciej pomóc i umożliwić między innymi dojazd do miejscowości, czy do pojedynczych posesji położonych na terenach leśnych oraz bezpieczne korzystanie z obiektów turystycznych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku ponosi potężne koszty związane z uprzątnięciem skutków nawałnicy, dostępności komunikacyjnej oraz energetycznej (min. zerwane linie, zniszczona infrastruktura). Tak niebezpieczna sytuacja wymaga szczególnej ostrożności. W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem sami jako instytucja szczególną ochroną organizacyjną obejmujemy pracowników terenowych, w tym ograniczamy bądź wstrzymujemy ich pracę na powierzchniach leśnych. Kierujemy również apel do wszystkich użytkowników lasu, mieszkańców miast i miejscowości leżących w pobliżu kompleksów leśnych, aby w najbliższym czasie zachowali szczególną ostrożność, lub zrezygnowali z pobytu w lesie do czasu korzystniejszych prognoz pogodowych. Prosimy o zachowanie wzmożonej czujności, śledzenie serwisów pogodowych, map leśnych ukazujących stan zagrożenia - mapa pogodowa Instytutu Badawczego Leśnictwa, www.ibles.pl (zakładka meteorologia), a także oznakowania terenów leśnych, gdzie pojawić się mogą tablice informujące o czasowym zakazie wstępu do lasu. Dziękujemy za dotychczasową wyrozumiałość z Państwa strony i prosimy o nią zwłaszcza tam, gdzie prowadzimy obecnie prace związane z porządkowaniem powierzchni leśnych. Ze względu na troskę o własne życie i zdrowie prosimy o bezwzględne przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.