Wydawca treści Wydawca treści

Otulina Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi"

Otulina Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi"

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Otulina to strefa ochronna granicząca z formą ochrony przyrody i wyznaczona indywidualnie dla formy ochrony przyrody w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi" został utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady narodowej w Słupsku z dnia 8 grudnia 1981 roku w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" oraz obszarów krajobrazu chronionego (Dz. Urz. WRN
w Słupsku z 1981 r., Nr 9, poz. 23).

Kwestie nazwy, obszaru, przebiegu granicy Parku i otuliny, szczegółowe cele ochrony oraz zakazy właściwe dla Parku do niedawna regulowało Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego Nr 58/06 z dnia 15 maja 2006 roku w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2006 r. Nr 58, poz. 1195).

Obecnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie Parku i jego otuliny jest Uchwała Nr 146/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r.
w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2011 r. Nr 66, poz. 1459). Swoim zasięgiem Park Krajobrazowy nie obejmuje gruntów Nadleśnictwa Warcino. Wokół Parku wyznaczona jest strefa ochronna (otulina), na powierzchni 83170 ha, której celem jest ochrona wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi oraz zachowanie walorów przyrodniczych Parku.

 W zasięgu Nadleśnictwa Warcino  otulina  zajmuje powierzchnię 2941,96 ha (3,5% pow. otuliny), z czego na gruntach Nadleśnictwa - 1571,31 ha.

 

W Nadleśnictwie otulina obejmuje oddziały:

obręb Obłęże: 1-14, 14A, 15a-f,~a, 16-18, 20, 28-31, 46-48, 62, 62A, 63-76,
77a-j, 78a-k,~a, ~d, 85, 85A-92, 104, 104A,104B, 104C, 105a-l,~a,~c,~f,~i, 106,
107a-m,~a,~d,~g,~k, 108a,b,~a,~d-~h.

 

 

Zestawienie powierzchni otuliny Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" w Nadleśnictwie Warcino

Obręb

Powierzchnia

 w zasięgu

Nadleśnictwa

Powierzchnia na gruntach Nadleśnictwa

Gr. zalesione
i niezalesione

Gr. zw. z gosp. leśną

Gr. nieleśne

Razem

Powierzchnia [ha]

1

2

3

4

5

6

Obłęże

2941,96

1465,54

40,01

65,76

1571,31

 

Mapa sytuacyjna Nadleśnictwa Warcino na tle Parku Krajobrazowego
„Dolina Słupi" wraz z otuliną

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Warcino

Lasy Nadleśnictwa Warcino

Zwarte kompleksy leśne nadleśnictwa, w których przeważającym gatunkiem jest sosna pospolita (73%), stanowią idealne miejsce dla zbieraczy płodów runa leśnego (grzyby, jagody itp.). To dla ich organizujemy co roku Mistrzostwa z Zbieraniu Grzybów (wrzesień). Liczne jeziora śródleśne i rzeka Wieprza, przyciągają wędkarzy, kajakarzy i plażowiczów. Nad jeziorami znajdują się pola biwakowe i strzeżone plaże. Na turystów czekają leśne ścieżki edukacyjne (Warcino wokół zespołu pałacowo-parkowego, Korzybie wokół jeziora), szlak kajakowy rzeką Wieprzą, ścieżki pieszo-rowerowe.
Na terenie Nadleśnictwa można zobaczyć wiele pamiątek historycznych: dworki, pałace (Warcino, Biesowice, Płocko -pensjonat, Przytocko), kościoły (Osowo, Warcino, Biesowice, Płocko), pomniki (Panteon w Biesowicach), cmentarze, elektrownie wodne (Biesowice – zwiedzanie, Kępka, Ciecholub).
Położony w urokliwej dolinie rzeki Wieprza Leśny Pensjonat Kawka, otoczony jest lasami i nadrzecznymi łąkami. Stanowi ostoję spokoju, zapewniając wypoczynek na łonie natury. Leśny Pensjonat dysponuje dwuosobowymi pokojami z łazienką i salonem myśliwskim. Na życzenie turystów oferuje własną, oryginalną kuchnię.
Szczególnym miejscem na mapie nadleśnictwa jest miejscowość Warcino. To tutaj znajduje się szkoła leśna, która funkcjonuje w pałacu – dawnej rezydencji kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. W pałacu zachowały się oryginalne wnętrza. W Ośrodku Edukacji Leśnej LKP są tematyczne sale edukacyjne, po których oprowadza leśnik. Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych jest miejscem, w którym możemy spotkać wiele gatunków ptaków szponiastych. Tutaj są one leczone i przystosowywane do samodzielnego życia na wolności. Innymi obiektami są: "Źródła Joanna", "Psi cmentarz", "Wiata pod Puchaczem".