Wydawca treści Wydawca treści

OSTOJE BIORÓŻNORODNOŚCI

W celu zintensyfikowania ochrony zasobów zamierającego i martwego drewna oraz organizmów z nim związanych na terenie Nadleśnictwa Warcino wyznaczono sieć ostoi różnorodności biologicznej.

 

Celem wyznaczenia ostoi różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest:

1.      Zwiększenie różnorodności biologicznej o organizmy związane ekologicznie z obecnością rozkładającego się drewna w ekosystemach leśnych RDLP Szczecinek oraz zwiększenie tzw. oporu środowiska, poprzez poprawę warunków bytowania i rozwoju organizmów związanych z rozkładającym się drewnem.

2.      Ochrona najlepiej zachowanych płatów siedlisk chronionych, zwłaszcza priorytetowych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG.

3.      Podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu siedlisk chronionych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG UE. (tzw. Dyrektywa Habitatowa Natura 2000) .

4.      Wdrożenie we wszystkich nadleśnictwach jasnych i precyzyjnych procedur służących pozostawianiu w lesie posuszu i rozkładającego się martwego drewna .

Wyznaczone ostoje różnorodności biologicznej stanowią równocześnie „ekosystemy reprezentatywne" wg definicji zawartej w „Zasadach, kryteriach i wskaźnikach dobrej gospodarki leśnej w Polsce" wg FSC (kryterium 6.4.)

Ostoje różnorodności biologicznej zostały wyznaczone na podstawie zarządzenia nr 7 z dnia 31.01.2014 r.  Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przewodnik pełen przygód oraz leśnych niespodzianek z okazji Dnia Dziecka!

Przewodnik pełen przygód oraz leśnych niespodzianek z okazji Dnia Dziecka!

Odkrywamy Lasy Pomorza Środkowego z nową NIEMAPĄ!

 

Lasy skrywają w sobie wiele wyjątkowych miejsc. Morenowe wzgórza, tajemnicze kamienne kręgi, ukryte źródła,  wciągające bagna, historyczne bunkry i orzechowskie wydmy – to tylko niektóre z nich, jakie można zobaczyć, spacerując w pomorskich lasach. Można je odkryć z nową NIEMAPĄ LASÓW POMORZA ŚRODKOWEGO, kreatywnym przewodnikiem dla małych i dużych odkrywców, który inspiruje do poszukiwania oraz zawiera propozycje na aktywne spędzanie czasu podczas leśnych wycieczek.

Z NIEMAPĄ odwiedzisz Ogród Botaniczny „Arboretum Karnieszewice”, gdzie przez chwilę poczujesz się, jak krasnoludek wśród olbrzymich daglezji. Sprawdzisz, co kryją mokradła,  i czy „sanatorium dla mrówek” istnieje naprawdę. Jeżeli uwielbiasz malownicze tereny, to zaprowadzi Cię do nich pomorski Robin Hood, czyli rozbójnik Rummel. Najbardziej aktywni mogą wdrapać się na wieżę na Górze Siemierzyckiej albo  niczym rycerz podziwiać widoki wokół jeziora z 45-metrowej wieży zamku krzyżackiego. Jest to publikacja, dzięki której odwiedzisz wiele ścieżek i miejsc przyrodniczych na terenie RDLP w Szczecinku: „Wyspę Bielawę” w Nadleśnictwie Czaplinek,  „Leśne Tropy” w Nadleśnictwie Damnica czy  Megality w Nadleśnictwie Łupawa. Do niektórych miejsc dotrzesz pieszo albo kajakiem, a jeśli zapragniesz sprawdzić czym różni się las na wyspie od tego z lądu, wówczas będziesz potrzebował żaglówki.

Na drugiej stronie NIEMAPY znajdziemy też gotowe propozycje leśnych zabaw oraz ilustrowany kodeks przyjaciela lasu. Na NIEMAPIE, poza propozycjami wycieczek, znajdują się wyzwania dla małych odkrywców. Wszyscy ci, którzy przyniosą do wybranego nadleśnictwa NIEMAPĘ z wypełnionymi zadaniami i opowiedzą leśnikom o swojej wyprawie oraz przygodach, jakie spotkały ich w  lasach Pomorza Środkowego, w nagrodę otrzymają Odznakę Odkrywcy Pomorza!

Niemapę można również pobrać za darmo ze strony: www.niemapa.pl 

Papierowa wersja NIEMAPY LASÓW POMORZA ŚRODKOWEGO jest dostępna w każdym z 30 nadleśnictw z terenu RDLP w Szczecinku.