Wydawca treści Wydawca treści

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3.1   Grodzenie siatką

                Grodzenie metalową siatką leśną jest skuteczne, jeśli powierzchnia ochraniana nie jest zbyt duża i usytuowana tak, aby zwierzyna mogła bezproblemowo omijać grodzenie. Intensywność ,,parcia" na ogrodzenie jest tym większa, im większa jest ogrodzona powierzchnia. Lokalizacja długich płotów na naturalnych ,,ciągach" poruszania się zwierzyny, spowoduje zniszczenie siatki i uszkodzenie chronionej uprawy. Podobnie mało skuteczne jest dogradzanie nowych płotów do już istniejących. Dla prawidłowego rozwoju upraw decydujące są pierwsze lata ich istnienia. Jeśli w początkowym okresie nie pozwolimy na wydeptanie czy zgryzanie uprawy, to później stosując indywidualne środki ochronne możemy skutecznie zabezpieczać je przed nadmiernymi uszkodzeniami.

 

Razem na jednej uprawie mogą być (a nawet powinny), różne rodzaje zabezpieczeń. I tak gatunki szczególnie w danych warunkach narażone na zniszczenie np.(Db czy Jd), powinny być grodzone.  Inne wystarczy chronić indywidualnie wełną czy siateczkami. 

Po posadzeniu każda uprawa powinna posiadać jakiś plan ochrony przed zwierzyną, w zależności od stopnia jej zagrożenia. Niektóre uprawy nie wymagają w ogóle zabezpieczania, ponieważ nie są narażone na penetrację przez zwierzynę inne wręcz przeciwnie. Tylko bardzo dobrze wykonany płot (z pozostawionymi przejściami dla zwierzyny) może uchronić je przed zniszczeniem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarte Zaproszenie do uczestnictwa i prac w Zespole Lokalnej Współpracy

Otwarte Zaproszenie do uczestnictwa i prac w Zespole Lokalnej Współpracy

Nadleśnictwo Warcino serdecznie zaprasza do członkostwa i uczestnictwa

w pracach Zespołu Lokalnej Współpracy.

 

Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) będzie organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie nadleśnictwa. Nadleśnictwo Warcino planuje w najbliższym czasie powołać ZLW, zgodnie z wytycznymi zarządzenia Dyrektora Lasów Państwowych nr 58 z dnia 5 lipca 2022 roku.

 

Zespół Lokalnej Współpracy składać się będzie z przedstawicieli samorządów, uczelni oraz osób i organizacji lokalnych zaangażowanych w problematykę leśną lub aktywnie korzystających z lasu, składających uwagi i pytania do nadleśnictwa, publikujących opracowania dotyczące lokalnych lasów, aktywnych w mediach społecznościowych.

 

Zespół Lokalnej Współpracy powołuje się w celu poprawy dialogu społecznego, wymiany informacji oraz konsultowania założeń do budowy projektu „Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwie Warcino na lata 2026-2035”. W szczególnych przypadkach możliwe jest omówienie bieżących zamierzeń gospodarczych z przedstawicielami lokalnej społeczności.

 

Osoby zainteresowane członkostwem w w/w Zespole mogą zgłaszać się do Pani Karoliny Gronostaj, Specjalisty Służby Leśnej ds. Społecznych funkcji lasu na adres @ : karolina.gronostaj@szczecinek.lasy.gov.pl w terminie do 05.05.2024r.