Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśny Pensjonat Kawka

Leśny Pensjonat Kawka

Zapraszamy do spędzania weekendów i urlopów w leśnym Pensjonacie Kawka.

Obiekt położony jest w urokliwej dolinie rzeki Wieprzy w miejscowości Kawka k/Biesowic.

W zacisznej osadzie czekają na Państwa , komfortowo wyposażone pokoje z łazienkami oraz znakomita kuchnia wypełniona smakami i zapachami borów i lasów. Warto się tu wybrać, aby poznać nietuzinkowych ludzi, smak leśnego życia i mieszkających tu leśników, którzy chętnie podzielą się tajemnicami lasu.

Nadleśnictwo Warcino, na terenie którego położony jest pensjonat, umożliwia Państwu skorzystanie z róznych atrakcji turystycznych i edukacyjnych: spływy kajakowe rzeką Wieprzą i Studnicą, wędkowanie, zbieranie jagód, grzybobranie, wędrówki po leśnych ścieżkach edukacyjnych, wyprawy rowerowe czy foto-łowy. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z noclegów w leśnym pensjonacie Kawka, naszą ofertę można znaleźć także na portalu Meteor-Noclegi.

Miejsca noclegowe:

  • 15 pokoi dwuosobowych z łazienką

Ogólnie dostępne:

  • kuchnia
  • jadalnia
  • salon myśliwski
  • sala konferencyjna na 70 osób
  • wiata z grillem i miejscem na ognisko
  • wędzarnia z piecem chlebowym
  • bezpłatny parking
  • bezpłatny internet wi-fi
  • możliwość wypożyczenia rowerów
  • łódka wędkarska na przyczepie

Wyżywienie:

  • możliwość skorzystania z całodziennego wyżywienia
  • bezpłatnie dostępna kuchnia

Okolica:

W odległości około 7 km od kwatery znajduje się XVII wieczny pałac wraz zabytkowym parkiem należący niegdyś do kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Od 1945 siedziba Technikum Lesnego w Warcinie, gdzie swoja wiedzę nabywają przyszli leśnicy.

 

W odległości około 2 km od pensjonatu znajduje się obserwacyjna wieża przeciwpożarowa. Od miesiąca kwietnia do połowy października jest bezpłatnie dostępny taras widokowy. Roztaczające się z niego piękne widoki okolic Lipnika stanowią dodatkową atrakcje turystyczną.

Leśny pensjonat położony jest przy szlaku kajakowym rzeki Wieprzy. Początek szlaku zlokalizowany jest w l-ctwie Potoczek przy Miejscu Postoju Pojazdów "Mnich" a kończy się przy wiacie edukacyjnej Kawka , która zlokalizowana jest na miejscu biwakowania. Długość szlaku to 9 km.

W odległości 600 m od pensjonatu można zobaczyć Panteon, który poświęcony został dziewietnastu żołnierzom pruskim poległym w okresie I wojny światowej. Większość poległych to mieszkańcy miejscowości okalających Kępice.

 

i wiele wiele innych ....

zgłoszenia i wszelkie pytania proszę zgłaszać pod nr tel. 696 461 421 lub 796 380 924