Wydawca treści Wydawca treści

REGULAMIN ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH NA TERENIE NADLEŚNICTWA WARCINO

Wykaz ścieżek edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Warcino

 

1.Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Długość 2,8 km. Na przystankach ścieżki zlokalizowano tablice edukacyjne, obiekty małej retencji wodnej, platformę widokową i obiekty zagospodarowania turystycznego. Na przystanku pod nazwą „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.

2. Leśna ścieżka edukacyjna w Korzybiu- poprowadzona wokół jeziora i torfowiska śródleśnego. Długość 1,8 km. Na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne, pomosty oraz bogata infrastruktura turystyczna.

3. Leśna ścieżka edukacyjno- przyrodnicza „Śladem nieczynnej linii kolejowej”- ścieżka położona jest pośród lasów wzdłuż toru nieczynnej linii kolejowej na odcinku Korzybie- Bronowo. Podróż ścieżką odbywa się różnego rodzajami drezyn należących do stowarzyszenia Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej. Długość ok 10 km. Na 6 przystankach ścieżki zlokalizowano tablice edukacyjno- informacyjne, oraz małą infrastrukturę drewnianą w postaci zadaszonych wiat.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Zadanie realizowane było w okresie od dnia 23.06.2022r. do 31.01.2023r, przy wsparciu finansowym w postaci dotacji w wysokości 9 500,00 zł udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na podstawie zawartej umowy NR WFOŚ/D/568/3336/2022 z dnia 20.04.2022r. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 30 426,09 zł.

 

Głównym przyczynkiem do realizacji powyższego projektu była konieczność usunięcia zidentyfikowanych, określonych i ustanowionych Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Potoczek”, zagrożeń wewnętrznych polegających na postępującej sukcesji roślinności leśnej, gatunków obcych pochodzących z obsiewu z otoczenia rezerwatu, powodującej na torfowisku ustępowanie światłożądnych gatunków torfowiskowych.

Działania ochronne w rezerwacie ochrony przyrody w ramach realizowanego projektu dzieliły projekt na dwa spójne ze sobą obszary. Pierwszy obszar o charakterze edukacyjnym, polegał na zakupieniu i wbudowaniu przy granicy rezerwatu tablic informacyjnych opisujących rolę awifauny oraz martwego drewna w przyrodzie. Drugi obszar w ramach czynnej ochrony zakładał usunięcie z fitocenoz borów i lasów bagiennych gatunku obcego siedliskowo, pochodzącego z obsiewu bocznego z otoczenia rezerwatu, oraz oznaczenie granic rezerwatu znacznikiem nie zawierającym metali ciężkich.

Efekt ekologiczny oczekiwany jest w latach następujących po realizacji zadania i polega na zachowaniu fragmentów torfowiska wysokiego z roślinnością torfotwórczą. Sprzyjać ma temu usunięcie gatunków drzewiastych, które te procesy w znaczący sposób ograniczały.

Dopuszczenie większej ilości światła do dennych warstw w rezerwacie stwarza lepsze warunki na fragmentach kserotermicznych dla rozwoju gatunków „storczykowatych”. Wszystkie oczekiwane procesy są na bieżąco monitorowane, przez służbę leśną Nadleśnictwa Warcino.