Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Położenie i podział administracyjny.

Nadleśnictwo Warcino podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Obszar Nadleśnictwa graniczy z następującymi jednostkami LP: od północy z Nadleśnictwem Leśny Dwór; od wschodu z Nadleśnictwem Trzebielino i Dretyń, od południa z Nadleśnictwem Miastko, od zachodu z Nadleśnictwami Polanów i Sławno.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Warcino to obszar o powierzchni 335,37 km2 i lesistości 59,3%. Powierzchnia zasięgu została ustalona Zarządzeniem Nr 87 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 29.12.2014 r.

W odniesieniu do ogólnego podziału administracyjnego kraju, grunty Nadleśnictwa Warcino położone są w zachodniej części województwa pomorskiego w powiatach słupskim i bytowskim oraz, niewielkim fragmentem, we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na terenie powiatów sławieńskiego i koszalińskiego. Swym zasięgiem obejmuje 7 gmin: Kępice – obszar wiejski, Kępice Miasto, Kobylnica, Trzebielino, Miastko, Sławno Polanów.

 

Położenie Nadleśnictwa Warcino na tle mapy Polski


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3.1   Grodzenie siatką

                Grodzenie metalową siatką leśną jest skuteczne, jeśli powierzchnia ochraniana nie jest zbyt duża i usytuowana tak, aby zwierzyna mogła bezproblemowo omijać grodzenie. Intensywność ,,parcia" na ogrodzenie jest tym większa, im większa jest ogrodzona powierzchnia. Lokalizacja długich płotów na naturalnych ,,ciągach" poruszania się zwierzyny, spowoduje zniszczenie siatki i uszkodzenie chronionej uprawy. Podobnie mało skuteczne jest dogradzanie nowych płotów do już istniejących. Dla prawidłowego rozwoju upraw decydujące są pierwsze lata ich istnienia. Jeśli w początkowym okresie nie pozwolimy na wydeptanie czy zgryzanie uprawy, to później stosując indywidualne środki ochronne możemy skutecznie zabezpieczać je przed nadmiernymi uszkodzeniami.

 

Razem na jednej uprawie mogą być (a nawet powinny), różne rodzaje zabezpieczeń. I tak gatunki szczególnie w danych warunkach narażone na zniszczenie np.(Db czy Jd), powinny być grodzone.  Inne wystarczy chronić indywidualnie wełną czy siateczkami. 

Po posadzeniu każda uprawa powinna posiadać jakiś plan ochrony przed zwierzyną, w zależności od stopnia jej zagrożenia. Niektóre uprawy nie wymagają w ogóle zabezpieczania, ponieważ nie są narażone na penetrację przez zwierzynę inne wręcz przeciwnie. Tylko bardzo dobrze wykonany płot (z pozostawionymi przejściami dla zwierzyny) może uchronić je przed zniszczeniem.