Wydawca treści
Obszar Krajobrazu Chronionego
Obszar chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
W zasięgu Nadleśnictwa Warcino zlokalizowany jest jeden obszarchronionego krajobrazu „Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic".
Obszar ten utworzono Uchwałą Nr X/42/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej
w Słupsku z dnia 8 grudnia 1981 r. (Dz. Urz. Woj. Słupskiego Nr 9 poz. 23).
Aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi dla obszaru są: Uchwała
Nr 1161/XLVII/10 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28 kwietnia 2010 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2010 r., Nr 80, poz. 1455) oraz Uchwała Nr XXXII/375/09 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia
15 września 2009 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz. Urz. Woj. Zach. z 2014 r., poz. 1637).
Obszar położony jest na terenie województw pomorskiego (5600 ha) i zachodniopomorskiego (1366 ha). Łączna powierzchnia obszaru wynosi 6966 ha.
„Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic" obejmuje tereny wyróżniające się krajobrazem o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokojenia potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Występują tu malownicze przełomy i zakola w dolinie Wieprzy oraz rozległych kompleksów leśnych z lęgowiskami bielika, rybołowa, błotniaka stawowego, bąka i perkoza. Obszar charakteryzuje się wysoką lesistością, wynoszącą 76%. Obejmuje w swych granicach dwa duże jeziora wytopiskowe (Łętowskie i Obłęskie), stawy rybne, naturalne ,,oczka wodne" oraz różnorodne typy ekosystemu. Celem ochrony jest zachowanie istniejących wartości środowiska przyrodniczego i utrzymanie równowagi ekologicznej systemów przyrodniczych.
W zasięgu Nadleśnictwa Warcino OChK zajmuje powierzchnię 5424,64 ha (77,9% obszaru), z czego na gruntach Nadleśnictwa - 4373,52 ha.
W Nadleśnictwie OChK obejmuje oddziały:
obręb Obłęże: 177n,o,~d,~f, 178c,h,r,s, 203g-n,~a-~d, ~m, 204k-n,~c,~d, 205j,~c,~d,~g, 208, 209, 210a,b,d,f,~a,~d,~g, 211d-h,~b,~d,~f,~g, 212c-f,~a,~b,~f,~i, 213a,~a-~c,~f-~j, 214-218, 220-224, 226a-g,i-k,o-r,w,~a-~g,~i,~j,~l-~n, 227-229, 231-234, 242-246, 253-262, 270-280, 288a-k,m-o,r,s,~a-~j ,299, 306Ba-c,~a-~c, 306C-324, 334b,~g, 335a-d,~a-~g, 336a-f,~a-~i, 337, 338, 339a-g,~a-~f, 340a-c,~a-~d,;
obręb Warcino: 2-8, 10-18, 20-25, 26a-i,k-x,~a,~f,~h-~o, 27-37 39, 47g, 48-56, 67-75, 85-98, 100a-f, 102-114, 115Af, 116.
Zestawienie powierzchni OChK „Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic" w Nadleśnictwie Warcino
L.p. |
Obszar Chronionego Krajobrazu |
akt powołujący |
Ogółem |
pow. leśna |
pow. nieleśna |
(ha) |
(ha) |
(ha) |
|||
1 |
Jezioro Łętowskie i okolice Kępic |
Uchwała X/42/81 z dn.8.12.1981 |
4 375,41 |
4 235,03 |
140,38 |
|
|
|
4 375,41 |
4 235,03 |
140,38 |
Nadleśnictwo Warcino na tle obszaru chronionego krajobrazu „Jezioro Łętowskie oraz okolice Kępic"
Najnowsze aktualności
Projekt LIFE+ Podkowiec Towers
Projekt LIFE+ Podkowiec Towers
O Projekcie LIFE+ Podkowiec Towers
W Europie Środkowej i Wschodniej część gatunków nietoperzy wymienionych w załącznikach Dyrektywy Siedliskowej UE jest zagrożona pogarszającymi się warunkami środowiska. Maleje dostępności schronień, rosną odległości pomiędzy miejscami rozrodu a żerowiskami. Fragmentacja krajobrazu i zanikanie ciągów drzew i krzewów, służących jako trasy przelotu, ogranicza możliwości bezpiecznego przemieszczania się. Sztuczne oświetlenie latarni ulicznych i reflektorów zakłóca bezpieczny wylot ze schronień, jak również negatywnie wpływa na dostępność pożywienia. Dochodzi do tego płoszenie związane z obecnością ludzi w kryjówkach podziemnych, jakimi są np. jaskinie, służące nietoperzom zarówno podczas rozrodu, jak i zimowej hibernacji.
Stąd międzynarodowe działania podejmowane w ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers stanowią odpowiedź na konkretne zagrożenia nietoperzy. Misją projektu jest utrzymanie i poprawa stanu ochrony nietoperzy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz propagowanie proaktywnych działań na rzecz ich zachowania.
Podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros) wybrany został gatunkiem flagowym dla Projektu, ponieważ występuje w całym obszarze projektu i łączy się z nim historia udanych działań ochronnych, których zakres jest powszechnie znany i akceptowany przez społeczeństwo.
CELE PROJEKTU
Cel 1: Zabezpieczenie i poprawa warunków stanowisk o dużym znaczeniu dla nietoperzy
- poprawa stanu schronień rozrodczych i zimowych w 18-tu obszarach Natura 2000 w czterech krajach
- polepszenie stanu siedlisk żerowiskowych w 6-ciu obszarach Natura 2000 w Polsce i Słowacji
- ograniczenie konfliktów na linii człowiek-nietoperze w czterech krajach
Cel 2: Przejście w ochronie nietoperzy od podejścia reaktywnego do proaktywnego.
- tworzenie, na terenach wolnych od barier przestrzennych i nienarażonych na negatywne wpływy antropogeniczne (duże, zwarte obszary leśne) siedlisk, które zaspokajają całoroczne potrzeby zagrożonych gatunków nietoperzy
- prewencyjne zapewnienie alternatywnych schronień dla gatunków wymagających przestrzeni do lotu w zasiedlanych obiektach (podkowiec mały, nocek orzęsiony, nocek duży) w pobliżu 10-ciu zagrożonych kolonii rozrodczych w Polsce
- stworzenie 36-ciu nowych schronień i poprawa warunków siedliskowych w 10-ciu schronieniach w Słowacji
- zapewnienie populacjom nietoperzy możliwości ekspansji na nowe tereny
- stworzenie warunków do dyspersji kolonii rozrodczych
Cel 3: Wzmocnienie instytucjonalnego wsparcia w ochronie nietoperzy
- pozyskanie akceptacji społecznej oraz stymulacja oczekiwań społecznych w zakresie proaktywnych działań w ochronie nietoperzy
- zwiększanie świadomości i wiedzy osób mających w swojej pracy styczność z nietoperzami i mających poprzez swoje decyzje wpływ na stan ich ochrony
- poszerzanie zdolności osób i instytucji zaangażowanych w ochronę nietoperzy
- promowanie, opartych o rzeczywiste potrzeby przyrodnicze, kompleksowych rozwiązań w zakresie kompensacji oraz łagodzenia wpływu i skutków inwestycji
- zaangażowanie różnych instrumentów finansowych w drobne, ale istotne działania lokalne
- stymulacja kontynuacji i powielania działań projektu
TERENY REALIZACJI PROJEKTU
Projekt będzie realizowany w następujących państwach i regionach:
- Polska – Dolnośląskie, Opolskie, Małopolskie, Śląskie, Podkarpackie
- Republika Czeska – Stredni Morava, Severovychod
- Rumunia – Sud-Vest Oltenia, Vest
- Słowacja – Stredne Slovensko, Vychodne Slovensko
CO POWSTAJE W POLSCE
Nietoperze coraz rzadziej zamieszkują nasze domy. Nowoczesne technologie nie sprzyjają ich obecności. Starych, dostępnych budynków jest coraz mniej, a wokół tych, które pozostały powstają bariery uniemożliwiające bezpieczny przelot na żerowiska. Dla gatunków takich jak podkowiec mały, nocek duży czy nocek orzęsiony, w naszej strefie klimatycznej i w silnie zmienionym ręką człowieka środowisku, oznacza to rychłą utratę większości miejsc rozrodu, a co za tym idzie – widmo wyginięcia całych populacji. Chyba, że… doceniając rolę nietoperzy w naszym otoczeniu i pragnąc je ratować – zaczniemy budować domy specjalnie dla nich. Domy dokładnie takie, jakich potrzebują i zlokalizowane dokładnie tam, gdzie będzie to dla nich najlepsze.
Na terenach leśnych południowej Polski powstaje dziesięć specjalnie zaprojektowanych wież dla nietoperzy, w których doskonałe warunki znajdą nie tylko podkowce małe i wymienione wyżej nocki, ale również inne gatunki tych ssaków występujące w naszym kraju. Wieżom towarzyszyć będzie infrastruktura, wzbogacająca otaczające siedliska w kryjówki nocne, kwatery przejściowe i zimowiska. W działania prowadzone przez partnerów projektu – PTPP „pro Natura” i Lasy Państwowe, angażują się również miejscowe społeczności, dla których realizowany jest szereg działań edukacyjnych. Uruchomiony został program umożliwiający pozyskiwanie (w drodze konkursów) funduszy na realizacje lokalnych działań w zakresie ochrony nietoperzy.
BENEFICJENCI
Partnerstwo projektowe obejmuje pięć podmiotów z Polski, Czech, Rumunii i Słowacji:
- Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" (koordynator projektu),
- Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP),
- Czeskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy (Česká společnost pro ochranu netopýrů - ČESON),
- Stowarzyszenie centrum badań i ochrony nietoperzy w Rumunii (Centrul pentru Cercetarea și Conservarea Liliecilor - CCCL),
- Towarzystwo Ochrony Nietoperzy na Słowacji (Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku - SON).
WIĘCEJ MATERIAŁÓW
Więcej informacji: www.lifepodkowiectowers.pl www.fb.com/KrainaPodkowca
Facebook: https://www.facebook.com/KrainaPodkowca/?locale=pl_PL