Wydawca treści
Edukacja

Stawiamy na Edukację!
Nadleśnictwo Warcino wraz z nadleśnictwami: Polanów i Karnieszewice, Manowo oraz z Lasami Miasta Koszalin, tworzy Leśny kompleks Promocyjny „LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE". LKP jest obszarem, na którym promujemy m.in. wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną.
Spośród 429 nadleśnictw, które są podstawową jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, chyba nie ma takiego, które posiadałoby tak dużą ilość różnych form edukacji leśnej skupionych w jednym miejscu, jakie mamy w Warcinie. Otóż w tej małej wiosce- oprócz Zespołu Szkół Leśnych- mieści się także;, Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, ogród botaniczny, leśna ścieżka edukacyjna.
A wszystko to otoczone jest zielenią przypałacowego, zabytkowego parku (szkoła mieści się w byłej rezydencji Otto von Bismarcka).
Dodatkowo w 2022 roku poszerzono bazę edukacyjną Nadleśnictwa o Centrum Edukacji Ekologicznej przy Leśnym Pensjonacie Kawka.
Przez tereny nadleśnictwa przepływają rzeki: Wieprza i Studnica. Na swych odcinkach posiadają bardzo wartki nurt, niczym strumienie górskie. W ich korytach jest dużo naturalnych przeszkód (powalone drzewa, głazy). Gdy do tego dodamy częste „przenoski" to rysuje się idealne miejsce dla wytrawnych kajakarzy. To z myślą o nich wyposażyliśmy brzegi Wieprzy w pola namiotowe, przystanki i przystań kajakową. Na terenie nadleśnictwa jest 15 śródleśnych jezior. Są one rajem nie tylko dla wędkarzy. Na ich brzegach stawiają swoje namioty harcerze i obozy młodzieżowe.
Sosna porasta 73% d-stanów nadleśnictwa. Tworzy bory mieszane z domieszką drzew liściastych i bogatym podszytem(grzyby) oraz bory świeże, obfitujące w jagody. Nic, więc dziwnego, że masowo do nas przyjeżdżają amatorzy zbioru „owoców lasu". Dla nich przygotowaliśmy liczne miejsca postoju pojazdów i parkingi leśne.
- Lista Miejsc Postoju Pojazdów w Nadleśnictwie --> MPP
Jeziora, rzeki, lasy, infrastruktura turystyczna, edukacja leśna, przyrodnicza i historyczna, to wszystko znajdziecie Państwo u nas. Zapraszamy!
Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Warcino prowadzona jest przez pracowników służby leśnej i polega na poszerzaniu wiedzy społeczeństwa w sposób jak najbardziej przystępny. Dotyczący przede wszystkim specyfiki zawodu leśnika oraz wszelkich zagadnień związanych z gospodarowaniem lasów i jego mieszkańcami.
Do kogo kierujemy naszą ofertę??
- placówki oświatowe (szkoły podstawowe, szkoły średnie i uczelnie wyższe)
- stowarzyszenia (np. ZHP, ZHR, Uniwersytety Trzeciego Wieku)
- zorganizowane grupy dorosłych
Gdzie prowadzimy zajęcia??
- Centrum Edukacji Ekologicznej przy Leśnym Pensjonacie Kawka - Tematem spotkań edukacyjnych jest prowadzona w Lasach Państwowych gospodarka leśna, praca leśnika, mieszkańcy lasu. Można również skorzystać z noclegów w Leśnym Pensjonacie Kawka (tel. 796 380 924). Istnieje możliwość rozpalenia ogniska na koniec zajęć.
- Kompleks Pałacowo-Parkowy w Warcinie – zajęcia prowadzone są w Parku otaczającym Pałac Otto von Bismarcka, w którym mieści się obecnie Technikum Leśne. Istnieje możliwość rozpalenia ogniska na koniec zajęć.
- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych – znajduje się na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie. Opiekujący się ptakami drapieżnymi uczniowie szkoły leśnej leczą i przystosowują swoich podopiecznych do życia na wolności. Można tu zobaczyć wiele gatunków ptaków m.in.: myszołowy, jastrzębie, pustułki, sowy i inne (tel. 059 857 6601-02).
- Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Długość około 3 km. Ścieżka edukacyjna zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Szkolne Została zmodernizowana w 2022 roku przy wsparciu finansowym udzielonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Znajdują się na niej interaktywne tablice edukacyjne podzielone na zakątki tematyczne:
- I przystanek tematyczny - „Obieg węgla w przyrodzie”
- II przystanek tematyczny - „Ptasia zatoka”
- III przystanek tematyczny - „Świat owadów - dzikich zapylaczy”.
Dodatkowo na wzniesieniu „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.
Propozycje tematów do zrealizowania na zajęciach terenowych/prelekcjach:
I temat: Ptaki drapieżne żyjące w naszych lasach
II temat: Martwe drewno - rola w lesie
III temat: Lasotwórcze gatunki w Polsce (ich rola i znaczenie)
IV temat: Pory roku w lesie
V temat : Dokarmianie ptaków i zwierząt w zimie
VI temat : Bezpieczne wakacje w lesie
VII temat : Warstwy lasu
VIII temat : Kim jest Leśnik?
Można również uzgodnić indywidualny temat z prowadzącym.
Jak zgłosić się na zajęcia ?
Prosimy o kontakt z edukatorem Nadleśnictwa Warcino - Starszym Specjalistą Służby Leśnej ds. społecznych funkcji lasu - Panią Karoliną Gronostaj
Dane kontaktowe:
adres @ : karolina.gronostaj@szczecinek.lasy.gov.pl
nr telefonu : (0-59) 857 66 71 do 72 lub 668 321 749
Najnowsze aktualności
XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku
XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku
Gra w szachy przypomina wpatrywanie się w bezkresny ocean,
Gra w warcaby- spoglądanie w głąb bezdennej studni.
Marion F.Tinsley
Już ćwierć wieku minęło, jak szczecineccy leśnicy spotykają się przy szachownicy. Gospodarzem jubileuszowego „ Turnieju Szachowego Leśników RDLP w Szczecinku” -tradycyjnie już - było Nadleśnictwo Warcino. Zastanawialiśmy się w jaki sposób uświetnić ten jubileusz. Przecież nie wypada zorganizować turnieju tak, jak co roku: przyjazd zawodników, losowanie numerków, rozgrywanie partii, nagradzanie zwycięzców, obiad i…do zobaczenia za rok.
W zorganizowaniu tegorocznej imprezy pomogło nam hasło kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „ Dla lasu, dla ludzi”. Zaprosiliśmy na imprezę przedstawicieli firm i instytucji, z którymi na co dzień współpracujemy: samorządowców, strażaków, sołtysów, policjantów, dyrektorów szkół, właścicieli ZUL… I jak się okazało, był to strzał „w dziesiątkę”.
Wcześniej rozgrywki szachowe rozpoczęli zawodnicy-leśnicy, do których dołączyła Pani Ola z Urzędu Gminy w Kępicach. Już po czterech partiach utworzyła się czołówka graczy w osobach: Tomasz Skowronek, Andrzej Rychter i Sebastian Rosołowski. W międzyczasie zjawiali się zaproszeni goście, dla których (oprócz poczęstunku), zostały przygotowane stoliki z rozłożonymi warcabami i szachownicami. I się zaczęło. Pan Paweł- senior OSP- okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem w rozgrywanej partii warcabów z autorem tekstu. No i wygrał. Nadleśniczy musiał poddać partię szachów rozgrywaną z Wiceprezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Stanisławem Gajkiem. . Ciężko było przebrnąć „wilkowi” przez „stado owiec”, w partii rozgrywanej z Panią sołtys wsi Osieki. Natomiast Pani dyrektor Zespołu Szkół w Biesowicach, zaskakiwała niekonwencjonalnymi ruchami figur szachowych. Ciekawie zapowiadała się partia szachów Nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino i Przewodniczącego ZZLP w RP. Panowie rozstawili swoje figury, spojrzeli na siebie i…. …
przed oczami stanął im obraz straszliwej bitwy, zastawianych pułapek i organizowanych okrążeń, zapędzania w „kozi róg”, groźby i rzezie. Coraz więcej zabitych, a na koniec jeden z dwóch królów…
O nie! Panowie uznali, że skoro mają ułożone jednakowo figury po przeciwnych stronach szachownicy, to właściwie można zawrzeć kompromis. Zawieranie kompromisów zarówno w życiu jak i na szachownicy, to też strategia. Podali więc sobie dłonie i zakończyli partię, zanim ją zaczęli.
Po obiedzie, kiedy goście obdarowani okolicznościowymi upominkami musieli powrócić do swoich obowiązków, uczestnicy turnieju szachowego rozgrywali ostatnie partie. I, jak było na początku…
Zwycięzcą XXV-go turnieju szachowego leśników RDLP w Szczecinku został pracownik biura RDLP Tomasz Skowronek ( 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął Andrzej Rychter z Nadleśnictwa Białogard (6,5 pkt). Na trzecim miejscu uplasował się Sebastian Rosołowski z Nadleśnictwa Manowo (6,5 pkt).
A gospodarze? Jak zwykle byli wyrozumiali…
Do zobaczenia- jak zwykle – za rok!