Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Stawiamy na Edukację!

Nadleśnictwo Warcino wraz z nadleśnictwami: Polanów i Karnieszewice, Manowo oraz z Lasami Miasta Koszalin, tworzy Leśny kompleks Promocyjny „LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE". LKP jest obszarem, na którym promujemy m.in. wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną.

Spośród 429 nadleśnictw, które są podstawową jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, chyba nie ma takiego, które posiadałoby tak dużą ilość różnych form edukacji leśnej skupionych w jednym miejscu, jakie mamy w Warcinie. Otóż w tej małej wiosce- oprócz Zespołu Szkół Leśnych- mieści się także;, Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, ogród botaniczny, leśna ścieżka edukacyjna.
A wszystko to otoczone jest zielenią przypałacowego, zabytkowego parku (szkoła mieści się w byłej rezydencji Otto von Bismarcka).
Dodatkowo w 2022 roku poszerzono bazę edukacyjną Nadleśnictwa o Centrum Edukacji Ekologicznej przy Leśnym Pensjonacie Kawka.

Przez tereny nadleśnictwa przepływają rzeki: Wieprza i Studnica. Na swych odcinkach posiadają bardzo wartki nurt, niczym strumienie górskie. W ich korytach jest dużo naturalnych przeszkód (powalone drzewa, głazy). Gdy do tego dodamy częste „przenoski" to rysuje się idealne miejsce dla wytrawnych kajakarzy. To z myślą o nich wyposażyliśmy brzegi Wieprzy w pola namiotowe, przystanki i przystań kajakową. Na terenie nadleśnictwa jest 15 śródleśnych jezior. Są one rajem nie tylko dla wędkarzy. Na ich brzegach stawiają swoje namioty harcerze i obozy młodzieżowe.

Sosna porasta 73% d-stanów nadleśnictwa. Tworzy bory mieszane z domieszką drzew liściastych i bogatym podszytem(grzyby) oraz bory świeże, obfitujące w jagody. Nic, więc dziwnego, że masowo do nas przyjeżdżają amatorzy zbioru „owoców lasu". Dla nich przygotowaliśmy liczne miejsca postoju pojazdów i parkingi leśne.

  • Lista Miejsc Postoju Pojazdów w Nadleśnictwie --> MPP

Jeziora, rzeki, lasy, infrastruktura turystyczna, edukacja leśna, przyrodnicza i historyczna, to wszystko znajdziecie Państwo u nas. Zapraszamy!

Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Warcino prowadzona jest przez pracowników służby leśnej i polega na poszerzaniu wiedzy społeczeństwa w sposób jak najbardziej przystępny. Dotyczący przede wszystkim specyfiki zawodu leśnika oraz wszelkich zagadnień związanych z gospodarowaniem lasów i jego mieszkańcami.

Do kogo kierujemy naszą ofertę??

- placówki oświatowe (szkoły podstawowe, szkoły średnie i uczelnie wyższe)
- stowarzyszenia (np. ZHP, ZHR, Uniwersytety Trzeciego Wieku)
- zorganizowane grupy dorosłych

 

Gdzie prowadzimy zajęcia??

  • Centrum Edukacji Ekologicznej przy Leśnym Pensjonacie Kawka - Tematem spotkań edukacyjnych jest prowadzona w Lasach Państwowych gospodarka leśna, praca leśnika, mieszkańcy lasu. Można również skorzystać z noclegów w Leśnym Pensjonacie Kawka (tel. 796 380 924). Istnieje możliwość rozpalenia ogniska na koniec zajęć.
  • Kompleks Pałacowo-Parkowy w Warcinie – zajęcia prowadzone są w Parku otaczającym Pałac Otto von Bismarcka, w którym mieści się obecnie Technikum Leśne. Istnieje możliwość rozpalenia ogniska na koniec zajęć.
  • Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych – znajduje się na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie. Opiekujący się ptakami drapieżnymi uczniowie szkoły leśnej leczą i przystosowują swoich podopiecznych do życia na wolności. Można tu zobaczyć wiele gatunków ptaków m.in.: myszołowy, jastrzębie, pustułki, sowy i inne (tel. 059 857 6601-02).
  • Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Długość około 3 km. Ścieżka edukacyjna zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Szkolne Została zmodernizowana w 2022 roku przy wsparciu finansowym udzielonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Znajdują się na niej interaktywne tablice edukacyjne podzielone na zakątki tematyczne:
    - I przystanek tematyczny - „Obieg węgla w przyrodzie”
    - II przystanek tematyczny - „Ptasia zatoka”
    - III przystanek tematyczny - „Świat owadów - dzikich zapylaczy”.
    Dodatkowo na wzniesieniu „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.

Propozycje tematów do zrealizowania na zajęciach terenowych/prelekcjach:

I temat: Ptaki drapieżne żyjące w naszych lasach

II temat: Martwe drewno - rola w lesie

III temat: Lasotwórcze gatunki w Polsce (ich rola i znaczenie)

IV temat: Pory roku w lesie

V temat : Dokarmianie ptaków i zwierząt w zimie

VI temat : Bezpieczne wakacje w lesie

VII temat : Warstwy lasu

 VIII temat : Kim jest Leśnik?

Można również uzgodnić indywidualny temat z prowadzącym.

 

Jak zgłosić się na zajęcia ?

Prosimy o kontakt z edukatorem Nadleśnictwa Warcino - Starszym Specjalistą Służby Leśnej ds. społecznych funkcji lasu - Panią Karoliną Gronostaj

Dane kontaktowe:

adres @ : karolina.gronostaj@szczecinek.lasy.gov.pl

nr telefonu : (0-59) 857 66 71 do 72 lub 668 321 749

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Tytuł Projektu:

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)


Podmioty realizujące projekt:

  • Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państowe - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych
  • 153 nadleśnictw z 17 RDLP


Okres realizacji:

2024-2028


Cel główny projektu:

Celem projektu jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania i szybkiego reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń związanych z pożarami lasów pozostających w zarządzie PGL LP.


Cele szczegółowe:

  • zwiększenie powierzchni leśnych objętych monitoringiem poprzez budowę, przebudowę i remont dostrzegalni przeciwpożarowych;
  • sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia za pomocą systemu monitorującego, obejmującego obszary leśne jak i poza lasami;
  • poprawa dokładności prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych;
  • skuteczne przystępowanie do gaszenia pożarów z udziałem sprawnego technicznie, nowoczesnego sprzętu poprzez zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
  • zwiększenie dostępności miejsc zaopatrzenia w wodę, przydatne do ograniczania, rozprzestrzeniania, gaszenia i dogaszania pożarów lasów poprzez budowę, przebudowę i remont punktów czerpania wody.


Planowane działania:

W ramach projektu będą realizowane następujące działania:

 

  • rozwój i modernizacja systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
    • budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,
    • budowa i modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,
    • budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,
    • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie PAD.

 

  • wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
    • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
    • budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.

Projekt stanowi kontynuację działań realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Planowane rezultaty projektu:

  • Liczba wspartych obiektów dla celów ochrony przed pożarami lasów (dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO) 77 szt.
  • Liczba zakupionych urządzeń wspierających system ochrony przed pożarami lasów (system do lokalizacji pożarów, doposażenie PAD, stacje METEO, samochody) 199 szt.
  • Liczba PCW (punkty czerpania wody) wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych – 151 szt.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą powstałe lub modernizowane w projekcie obiekty oraz zakupiony z jego środków sprzęt. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Będą to zatem, poza jednostkami Lasów Państwowych, organy administracji publicznej odpowiedzialne za zadania związane z ochroną przyrody (RDOŚ, GDOŚ, parki narodowe, gminy, organy wydające decyzje administracyjne), pośrednio także jednostki korzystające z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń (Straż Pożarna, OSP), okoliczni mieszkańcy, jak również ogół społeczeństwa.

Planowana wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 160 309 276,71 zł
  • Kwota wydatków kwalifikowalnych: 116 581 733,78 zł
  • Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł

Poziom dofinansowania: 79,71%

#FunduszeUE