Wydawca treści Wydawca treści

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY "LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE"

 

Nadleśnictwo Warcino wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Środkowopomorskie".

Zarządzeniem DGLP z dnia 2 grudnia 2011 roku, dokonano zmian terytorialnych i zmiany nazwy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warcińsko-Polanowskie".  Zaistniała potrzeba przyłączenia do LKP Nadleśnictwa Karnieszewice wraz z Lasami Miasta Koszalin. Tym samym została zmieniona nazwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego na „Lasy Środkowopomorskie".

W skład nowego LKP wchodzi więc:

1. Nadleśnictwo Warcino- o powierzchni  20 654,33 ha

2. Nadleśnictwo Polanów- o powierzchni 16 831 ha

3. Nadleśnictwo Karnieszewice- o powierzchni 18 106 ha

4. Lasy Miasta Koszalin- o powierzchni 100ha

Ogólna powierzchnia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie" wynosi  55 661 ha.



Celami ustanowienia LKP jest:

  • Wszechstronne rozpoznanie biocenozy leśnej na obszarze LKP i warunków jej funkcjonowania oraz kierunków zachodzących zmian,
  • Trwałe zachowanie lub odtworzenie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej na podstawach ekologicznych,
  • Integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
  • Promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego,
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej i edukacji leśnej społeczeństwa.                                       
  •     Do prowadzenia działalności edukacyjnej Nadleśnictwo Warcino wykorzystuje szereg obiektów własnych jak i innych podmiotów:
    • Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” w Warcinie,
    • leśne ścieżki edukacyjne w Warcinie (wokół kompleksu pałacowo-parkowego) i w Korzybiu (wokół jeziora),
    • siedzibę szkoły leśnej w Warcinie (dawna rezydencja Otto von Bismarcka),
    • Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie,
    • wieżę ppoż. z tarasem widokowym w Leśnictwie Przyjezierze,
    • Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce,
    • Wiata turystyczno- edukacyjna w Kawce
    • modrzewiową plantację nasienną w Leśnictwie Szkolne i Ciecholub,
    • torfowiskowy rezerwat przyrody w Leśnictwie Potoczek,
    • elektrownię wodną w Biesowicach.

Na gruntach Nadleśnictwa nad Jeziorem Obłęskim zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy "SOBÓTKA", miejsce biwakowania, urządzona plaża oraz miejsce postoju pojazdów. Chętnie odwiedzane jest jezioro w Korzybiu z ładną, piaszczystą plażą. Wokół Jeziora Obłęskiego zlokalizowana jest ścieżka rowerowa. Przez tereny Nadleśnictwa przebiega czarny szlak turystyczny Miastko-Słupsk.

Nadleśnictwo Warcino zagospodarowało szlak kajakowy rzeką Wieprzą na odcinku: parking "Mnich" (Leśnictwo Potoczek) –Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce. Wykonano małą architekturę turystyczną na parkingach i zorganizowano przystań dla kajakarzy. Wzdłuż szlaku ustawione są tablice edukacyjno-nawigacyjne.

Lasy Nadleśnictwa Warcino są lasami atrakcyjnymi pod względem turystycznym i przyciągają ludność na sobotnio-niedzielny wypoczynek, szczególnie w okresie wakacji. Drzewostany są zasobne w runo leśne i chętnie odwiedzane przez miłośników zbierania jagód i grzybów.

Nadleśnictwo prowadzi działalność edukacyjną (pogadanki i spotkania dydaktyczne) na terenie szkół, kompleksów leśnych i ośrodków kultury.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Zadanie realizowane było w okresie od dnia 23.06.2022r. do 31.01.2023r, przy wsparciu finansowym w postaci dotacji w wysokości 9 500,00 zł udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na podstawie zawartej umowy NR WFOŚ/D/568/3336/2022 z dnia 20.04.2022r. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 30 426,09 zł.

 

Głównym przyczynkiem do realizacji powyższego projektu była konieczność usunięcia zidentyfikowanych, określonych i ustanowionych Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Potoczek”, zagrożeń wewnętrznych polegających na postępującej sukcesji roślinności leśnej, gatunków obcych pochodzących z obsiewu z otoczenia rezerwatu, powodującej na torfowisku ustępowanie światłożądnych gatunków torfowiskowych.

Działania ochronne w rezerwacie ochrony przyrody w ramach realizowanego projektu dzieliły projekt na dwa spójne ze sobą obszary. Pierwszy obszar o charakterze edukacyjnym, polegał na zakupieniu i wbudowaniu przy granicy rezerwatu tablic informacyjnych opisujących rolę awifauny oraz martwego drewna w przyrodzie. Drugi obszar w ramach czynnej ochrony zakładał usunięcie z fitocenoz borów i lasów bagiennych gatunku obcego siedliskowo, pochodzącego z obsiewu bocznego z otoczenia rezerwatu, oraz oznaczenie granic rezerwatu znacznikiem nie zawierającym metali ciężkich.

Efekt ekologiczny oczekiwany jest w latach następujących po realizacji zadania i polega na zachowaniu fragmentów torfowiska wysokiego z roślinnością torfotwórczą. Sprzyjać ma temu usunięcie gatunków drzewiastych, które te procesy w znaczący sposób ograniczały.

Dopuszczenie większej ilości światła do dennych warstw w rezerwacie stwarza lepsze warunki na fragmentach kserotermicznych dla rozwoju gatunków „storczykowatych”. Wszystkie oczekiwane procesy są na bieżąco monitorowane, przez służbę leśną Nadleśnictwa Warcino.