Wydawca treści
3. Zabezpieczenie całych powierzchni
3.1 Grodzenie siatką
Grodzenie metalową siatką leśną jest skuteczne, jeśli powierzchnia ochraniana nie jest zbyt duża i usytuowana tak, aby zwierzyna mogła bezproblemowo omijać grodzenie. Intensywność ,,parcia" na ogrodzenie jest tym większa, im większa jest ogrodzona powierzchnia. Lokalizacja długich płotów na naturalnych ,,ciągach" poruszania się zwierzyny, spowoduje zniszczenie siatki i uszkodzenie chronionej uprawy. Podobnie mało skuteczne jest dogradzanie nowych płotów do już istniejących. Dla prawidłowego rozwoju upraw decydujące są pierwsze lata ich istnienia. Jeśli w początkowym okresie nie pozwolimy na wydeptanie czy zgryzanie uprawy, to później stosując indywidualne środki ochronne możemy skutecznie zabezpieczać je przed nadmiernymi uszkodzeniami.
Razem na jednej uprawie mogą być (a nawet powinny), różne rodzaje zabezpieczeń. I tak gatunki szczególnie w danych warunkach narażone na zniszczenie np.(Db czy Jd), powinny być grodzone. Inne wystarczy chronić indywidualnie wełną czy siateczkami.
Po posadzeniu każda uprawa powinna posiadać jakiś plan ochrony przed zwierzyną, w zależności od stopnia jej zagrożenia. Niektóre uprawy nie wymagają w ogóle zabezpieczania, ponieważ nie są narażone na penetrację przez zwierzynę inne wręcz przeciwnie. Tylko bardzo dobrze wykonany płot (z pozostawionymi przejściami dla zwierzyny) może uchronić je przed zniszczeniem.
Najnowsze aktualności
"Spotkanie z Leśnikiem"
"Spotkanie z Leśnikiem"
Z radością zapraszamy na "Spotkanie z Leśnikiem", które odbędzie się w sobotę 12 października o godz. 12:00 na Strzelnicy Myśliwskiej w Łużkach k. Warcina. --> lokalizacja
W 2024 roku lasy obchodzą 100-lecie istnienia. To dobry czas by się zatrzymać, spojrzeć zarówno wstecz jak i w przyszłość. Wysłuchać oceny. Opowiedzieć więcej o sobie. Zapytać się innych o oczekiwania. Nacieszyć się swoją obecnością i spędzić czas
w miłym towarzystwie na świeżym powietrzu w otoczeniu Warcińskich lasów.
W programie czeka na Was wiele atrakcji m.in:
--> Wspólne wyjście do lasu na "Grzybobranie"
--> Stanowisko informacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku
--> Gry i zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu
--> Prezentacja sprzętu stosowanego w ochronie przeciwpożarowej lasu
--> Wystawa pokonkursowa prac plastycznych „Grzyby- skarby natury z naszych lasów"
Przewidziano darmowy posiłek dla uczestników.
Bądźcie z nami. Serdecznie zapraszamy.