Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

Stanowiska funkcyjne w Nadleśnictwie Warcino
 

Nadleśniczy Grzegorz Goliszek
Z-ca nadleśniczego Grzegorz Ławer

p.o. Głównego Księgowego      

Dorota Piekarska

Starszy Straznik leśny p.f. Komendanta Posterunku Straży Leśnej

Inżynier Nadzoru

 

Witold Sikora
 

Grzegorz Nowicki

Kamil Szydłowski

 

Leśnictwa  

Dariusz Laskowski

Kruszyna

 

Tomasz Ciżmowski

Barcino

 

Tomasz Zeszutek

Bronowo

 

Adrian Dzierżawski

Osieki

 
Adam Kołodziejczyk  

Potoczek

 

Mirosław Sokołowski

Przyjezierze

 

Grzegorz Jakubowski

Kępice

 

Stanisław Dworszczak

Osowo

 

Robert Karas

Szkolne

 

Ryszard Bednarek

Pustowo

 

Edward Sahajdak

Podgóry

 

Wiesław Lewandowski

Ciecholub

 
Kazimierz Sahajdak  

Biała

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Działania ochronne w rezerwacie przyrody „Torfowisko Potoczek”

Zadanie realizowane było w okresie od dnia 23.06.2022r. do 31.01.2023r, przy wsparciu finansowym w postaci dotacji w wysokości 9 500,00 zł udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na podstawie zawartej umowy NR WFOŚ/D/568/3336/2022 z dnia 20.04.2022r. Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 30 426,09 zł.

 

Głównym przyczynkiem do realizacji powyższego projektu była konieczność usunięcia zidentyfikowanych, określonych i ustanowionych Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Torfowisko Potoczek”, zagrożeń wewnętrznych polegających na postępującej sukcesji roślinności leśnej, gatunków obcych pochodzących z obsiewu z otoczenia rezerwatu, powodującej na torfowisku ustępowanie światłożądnych gatunków torfowiskowych.

Działania ochronne w rezerwacie ochrony przyrody w ramach realizowanego projektu dzieliły projekt na dwa spójne ze sobą obszary. Pierwszy obszar o charakterze edukacyjnym, polegał na zakupieniu i wbudowaniu przy granicy rezerwatu tablic informacyjnych opisujących rolę awifauny oraz martwego drewna w przyrodzie. Drugi obszar w ramach czynnej ochrony zakładał usunięcie z fitocenoz borów i lasów bagiennych gatunku obcego siedliskowo, pochodzącego z obsiewu bocznego z otoczenia rezerwatu, oraz oznaczenie granic rezerwatu znacznikiem nie zawierającym metali ciężkich.

Efekt ekologiczny oczekiwany jest w latach następujących po realizacji zadania i polega na zachowaniu fragmentów torfowiska wysokiego z roślinnością torfotwórczą. Sprzyjać ma temu usunięcie gatunków drzewiastych, które te procesy w znaczący sposób ograniczały.

Dopuszczenie większej ilości światła do dennych warstw w rezerwacie stwarza lepsze warunki na fragmentach kserotermicznych dla rozwoju gatunków „storczykowatych”. Wszystkie oczekiwane procesy są na bieżąco monitorowane, przez służbę leśną Nadleśnictwa Warcino.