Wydawca treści
LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY "LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE"
Nadleśnictwo Warcino wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Środkowopomorskie".
Zarządzeniem DGLP z dnia 2 grudnia 2011 roku, dokonano zmian terytorialnych i zmiany nazwy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warcińsko-Polanowskie". Zaistniała potrzeba przyłączenia do LKP Nadleśnictwa Karnieszewice wraz z Lasami Miasta Koszalin. Tym samym została zmieniona nazwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego na „Lasy Środkowopomorskie".
W skład nowego LKP wchodzi więc:
1. Nadleśnictwo Warcino- o powierzchni 20 654,33 ha
2. Nadleśnictwo Polanów- o powierzchni 16 831 ha
3. Nadleśnictwo Karnieszewice- o powierzchni 18 106 ha
4. Lasy Miasta Koszalin- o powierzchni 100ha
Ogólna powierzchnia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie" wynosi 55 661 ha.
Celami ustanowienia LKP jest:
- Wszechstronne rozpoznanie biocenozy leśnej na obszarze LKP i warunków jej funkcjonowania oraz kierunków zachodzących zmian,
- Trwałe zachowanie lub odtworzenie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej, prowadzonej na podstawach ekologicznych,
- Integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
- Promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
- Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego,
- Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej i edukacji leśnej społeczeństwa.
-
Do prowadzenia działalności edukacyjnej Nadleśnictwo Warcino wykorzystuje szereg obiektów własnych jak i innych podmiotów:
- Ośrodek Edukacji Leśnej Niezapominajka w Warcinie,
- leśne ścieżki edukacyjne w Warcinie (wokół kompleksu pałacowo-parkowego) i w Korzybiu (wokół jeziora),
- siedzibę szkoły leśnej w Warcinie (dawna rezydencja Otto von Bismarcka),
- Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie,
- wieżę ppoż. z tarasem widokowym w Leśnictwie Przyjezierze,
- Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce,
- Wiata turystyczno- edukacyjna w Kawce
- modrzewiową plantację nasienną w Leśnictwie Szkolne i Ciecholub,
- torfowiskowy rezerwat przyrody w Leśnictwie Potoczek,
- elektrownię wodną w Biesowicach.
Na gruntach Nadleśnictwa nad Jeziorem Obłęskim zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy "SOBÓTKA", miejsce biwakowania, urządzona plaża oraz miejsce postoju pojazdów. Chętnie odwiedzane jest jezioro w Korzybiu z ładną, piaszczystą plażą. Wokół Jeziora Obłęskiego zlokalizowana jest ścieżka rowerowa. Przez tereny Nadleśnictwa przebiega czarny szlak turystyczny Miastko-Słupsk.
Nadleśnictwo Warcino zagospodarowało szlak kajakowy rzeką Wieprzą na odcinku: parking "Mnich" (Leśnictwo Potoczek) Leśny Pensjonat Kawka przy OHZ w Kawce. Wykonano małą architekturę turystyczną na parkingach i zorganizowano przystań dla kajakarzy. Wzdłuż szlaku ustawione są tablice edukacyjno-nawigacyjne.
Lasy Nadleśnictwa Warcino są lasami atrakcyjnymi pod względem turystycznym i przyciągają ludność na sobotnio-niedzielny wypoczynek, szczególnie w okresie wakacji. Drzewostany są zasobne w runo leśne i chętnie odwiedzane przez miłośników zbierania jagód i grzybów.
Nadleśnictwo prowadzi działalność edukacyjną (pogadanki i spotkania dydaktyczne) na terenie szkół, kompleksów leśnych i ośrodków kultury.
Najnowsze aktualności
Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów
Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów
Lasy Państwowe podejmują kolejne kroki w kierunku ochrony najcenniejszych przyrodniczo terenów leśnych. W centrum naszych działań znajdują się dziś starolasy – obszary o wyjątkowej wartości ekologicznej i przyrodniczej, które stanowią kluczowe siedliska dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Trwają intensywne prace nad procesem wyznaczania lasów pod szczególną ochroną. Wczoraj w Dyrekcji Generalnej odbyło się spotkanie kierownictwa Lasów Państwowych i zastępców dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej w sprawie propozycji LP dotyczących wzmocnienia ochrony leśnych zasobów przyrodniczych i wyznaczenia starolasów.
Jesteśmy świadomi potrzeby wyznaczenia starolasów, braliśmy udział w tworzeniu europejskich wytycznych definiujących starolasy i lasy pierwotne. W tej chwili takie lasy są identyfikowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ta forma będzie funkcjonowała w Europie na równi z rezerwatami przyrody.
- Nasze działania są wieloetapowe i prace trwają na wszystkich szczeblach organizacji; od wytypowania i preselekcji lasów spełniających kryteria poprzez weryfikację terenową. Precyzowanie wyznaczonych terenów to żmudny proces terenowy – komentuje Jerzy Fijas, z-ca dyrektora ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.
W ramach naszej strategii planujemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pozyskiwanie drewna na 17% zarządzanej przez nas powierzchni leśnej, co obejmuje ponad 1,2 mln hektarów. Szczególną uwagę poświęcamy właśnie dziś starolasom, które wymagają dodatkowej ochrony, aby zachować ich unikalny charakter i kluczową rolę w ekosystemie.
Dlaczego starolasy są tak ważne?
Dojrzałe, stabilne i zgodne z siedliskiem drzewostany są kluczowe dla zachowania różnorodności biologicznej, regulacji klimatu oraz zapewnienia siedlisk dla licznych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Dlatego szczegółowo weryfikujemy w terenie wszystkie wskazane obszary, aby zapewnić ich optymalną ochronę.
Zachęcamy do śledzenia naszych działań i dzielenia się opiniami.
W dobie zmian klimatu ochrona starolasów to wspólna odpowiedzialność za przyszłość lasów Europy.