Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych- Warcino 2019

III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Dzień 1 czerwca w naszym Nadleśnictwie upłynął pod znakiem szczególnego wydarzenia. Tego właśnie dnia Nadleśnictwo Warcino na swoim terenie zorganizowało III Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Łucznictwo 3D to konkurencja sportowa, która pozwala ćwiczyć trudną sztukę strzelania w lesie przy migotliwym świetle , zasłaniających gałęziach i do celu, pod różnymi kątami. W tej konkurencji stawia się na realizm sytuacji tak, aby jak najbardziej przypominała prawdziwe polowanie na zwierza. Obowiązuje w niej zasada jednego celnego strzału. To najprościej mówiąc polowanie na figury zwierząt naturalnej wielkości, które poustawiane są w drzewostanach. Do rywalizacji w „warcińskich” lasach przystąpiło 56 miłośników tej prastarej broni myśliwskiej. Przybyli do nas by rywalizować w 3 kategoriach sprzętowych: Łuk bloczkowy, Łuk tradycyjny, Łuk typu Hunter. Trasa wyznaczona została wzdłuż urokliwej rzeki Wieprzy, nieopodal Leśnego Pensjonatu Kawka. Na trasie liczącej ponad 4 km organizatorzy zainstalowali 28 figur zwierząt w skali 1:1. Były to m.in. jelenie, muflon, sarna, jenot, dzik, lis i kaczka. Zawody nie należały do najłatwiejszych, lecz ranga mistrzostw była też nie mała ,gdyż walka toczyła się o najważniejsze trofeum czyli Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz odznakę a zwycięzcy nagrody i puchary.

Zwycięzcami pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach byli:

Łuk bloczkowe kobiety – Anna Kulik Nadleśnictwo Świeradów

Łuk tradycyjny kobiety- Agnieszka Knioła UP Poznań

Łuk typu Hunter kobiety- Gabriela Żak –Technikum Leśne w Goraju

Łuk typu Hunter mężczyźni- Piotr Migdalski UP Poznań

Łuk tradycyjny Mężczyźni- Hubert Guździoł Nadleśnictwo Antonin

Łuk bloczkowy mężczyźni- Grzegorz Dworszczak Nadleśnictwo Warcino

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku a Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino obiecał ,że w roku 2020 spotkamy się 6 czerwca na IV Mistrzostwach Polski. Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych zostały zorganizowane przy współpracy Nadleśnictwa Warcino, Sekcji Łuczniczej Koła Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Stowarzyszenia Noteccy Łucznicy, Firmy Bowhunting , Koła Łowieckiego Hubert w Słupsku, Firmie Adkonis oraz Związku Leśników Polskich w RP.