Wydawca treści Wydawca treści

Otulina Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi"

Otulina Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi"

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Otulina to strefa ochronna granicząca z formą ochrony przyrody i wyznaczona indywidualnie dla formy ochrony przyrody w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi" został utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady narodowej w Słupsku z dnia 8 grudnia 1981 roku w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" oraz obszarów krajobrazu chronionego (Dz. Urz. WRN
w Słupsku z 1981 r., Nr 9, poz. 23).

Kwestie nazwy, obszaru, przebiegu granicy Parku i otuliny, szczegółowe cele ochrony oraz zakazy właściwe dla Parku do niedawna regulowało Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego Nr 58/06 z dnia 15 maja 2006 roku w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2006 r. Nr 58, poz. 1195).

Obecnie obowiązującym aktem prawnym w sprawie Parku i jego otuliny jest Uchwała Nr 146/VII/11 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011 r.
w sprawie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2011 r. Nr 66, poz. 1459). Swoim zasięgiem Park Krajobrazowy nie obejmuje gruntów Nadleśnictwa Warcino. Wokół Parku wyznaczona jest strefa ochronna (otulina), na powierzchni 83170 ha, której celem jest ochrona wód powierzchniowych i gruntowych przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi oraz zachowanie walorów przyrodniczych Parku.

 W zasięgu Nadleśnictwa Warcino  otulina  zajmuje powierzchnię 2941,96 ha (3,5% pow. otuliny), z czego na gruntach Nadleśnictwa - 1571,31 ha.

 

W Nadleśnictwie otulina obejmuje oddziały:

obręb Obłęże: 1-14, 14A, 15a-f,~a, 16-18, 20, 28-31, 46-48, 62, 62A, 63-76,
77a-j, 78a-k,~a, ~d, 85, 85A-92, 104, 104A,104B, 104C, 105a-l,~a,~c,~f,~i, 106,
107a-m,~a,~d,~g,~k, 108a,b,~a,~d-~h.

 

 

Zestawienie powierzchni otuliny Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi" w Nadleśnictwie Warcino

Obręb

Powierzchnia

 w zasięgu

Nadleśnictwa

Powierzchnia na gruntach Nadleśnictwa

Gr. zalesione
i niezalesione

Gr. zw. z gosp. leśną

Gr. nieleśne

Razem

Powierzchnia [ha]

1

2

3

4

5

6

Obłęże

2941,96

1465,54

40,01

65,76

1571,31

 

Mapa sytuacyjna Nadleśnictwa Warcino na tle Parku Krajobrazowego
„Dolina Słupi" wraz z otuliną

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZANOCUJ W LESIE

ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Warcino przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Warcino należy do jednego z 46 Nadleśnictw, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.
Od 1 maja 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.
Wyznaczona przez Nas strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji Mbdl, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z wyznaczonego obszaru do programu "Zanocuj w lesie"- załącznik nr 1

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. W Nadleśnictwie Warcino nie ma miejsc wyznaczonych do rozpalania ognisk. Jeżeli wystąpiła by taka konieczność takie miejsce wskaże miejscowy leśniczy.

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.

5. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania poniżej – Materiały do pobrania) oraz przesłanie go na adres warcino@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Warcino: 668 321 749

Kontakt do leśniczego Leśnictwa Podgóry 696 461 414

 

Jeżeli skorzystasz z naszej propozycji spędzania wolnego czasu na łonie natury poświęć proszę kilka minut na wypełnienie ankiety, która znajduje się w linku poniżej

Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl