Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona Lasu

Drzewostany Nadleśnictwa nie stanowią ubogich monokultur, toteż w wyniku tego ich odporność biologiczna na działanie szkodliwych owadów jest dość duża.
W trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanach na gruntach porolnych stosuje się biologiczne zwalczanie chorób systemów korzeniowych za pomocą preparatu IBL biopreparatu Pg - Poszwald.
Ważnym problemem związanym z ochroną lasu są szkody wyrządzane przez zwierzynę płową w postaci zgryzania upraw i spałowania młodników. Nadleśnictwo stosuje chemiczne i mechaniczne sposoby zabezpieczenia upraw przed zwierzyną, a w przypadku dużego zagrożenia oraz w stosunku do gatunków cennych, także w postaci grodzenia upraw.

 

Mechaniczne metody zabezpieczania upraw i młodników!

Wprowadzane od wielu lat całościowe grodzenia upraw spowodowały szereg niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Aby zminimalizować ilość płotów a jednocześnie zachować w dobrej kondycji nowe uprawy, musieliśmy w szerszym zakresie zastosować ochronę indywidualną młodych drzewek.

 Wprowadzane są nowatorskie metody ochrony przed zwierzyną:

•siateczki przed zgryzaniem i przed spałowaniem, zabezpieczanie taśmą papierową, owczą wełną,
•metody mechaniczno-biologiczne,
•podwiązywanie gałęzi,

W nadleśnictwie Warcino stosujemy metodę rysakowania. Zasadnicza różnica polega jednak na wykonywaniu wzdłużnych nacięć na pobocznicy młodych drzewek, zamiast głębokich rys, które mogą powodować zmniejszenie przyrostu i wnikanie zarodników grzybów w głąb drewna. Ważna jest także pora wykonania zabiegu oraz odległość między wykonanymi nacięciami.

Metoda ta już w roku jej wykonania powoduje zwiększenie przyrostu osiowego danego międzyokółka oraz, w skutek odpowiedniej reakcji komórek przyrannych, zmniejsza atrakcyjność na spałowanie zabezpieczonego miejsca.

 

Nowe kompleksowe podejście do problemu zabezpieczania upraw przed zgryzaniem i spałowaniem zapewnia metoda opracowana w Nadleśnictwie Warcino na bazie siateczek MINI 1. Główną zaletą tej metody jest jej prostota i szybkość wykonania. W początkowym okresie istnienia uprawy zabezpieczamy trzon drzewostanu przed zgryzaniem, a następnie te same siateczki, stanowią zabezpieczenie przed spałowaniem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

RDLP w Szczecinku, w związku z sytuacją meteorologiczną

W związku ze zbliżającymi się silnymi wiatrami, których skutkiem mogą być wywroty i złomy, jak to miało miejsce ostatnio, prosimy o szczególną uwagę i zachowanie ostrożności dla własnego bezpieczeństwa, kiedy będą Państwo przebywać na terenach leśnych, lub w ich pobliżu.
Od początku lutego br. odnotowaliśmy na terenie RDLP w Szczecinku szereg zniszczeń drzewostanów spowodowanych zmieniającym się frontem atmosferycznym. Z pierwszych obliczeń wynika, że niemal wszystkie nadleśnictwa, które wchodzą w skład RDLP w Szczecinku ucierpiały z powodu nawałnic. Szacujemy, że na powierzchni leży ponad 500 tyś. metrów sześciennych drewna. Zniszczone zostały także niektóre obiekty turystyczne (tablice, wiaty), wiatry przyniosły poważne szkody w gospodarstwach domowych. Aktualnie prowadzimy prace uprzątające w które zaangażowane są nasze jednostki organizacyjne oraz zaprzyjaźnione służby mundurowe. Chcemy jak najszybciej pomóc i umożliwić między innymi dojazd do miejscowości, czy do pojedynczych posesji położonych na terenach leśnych oraz bezpieczne korzystanie z obiektów turystycznych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku ponosi potężne koszty związane z uprzątnięciem skutków nawałnicy, dostępności komunikacyjnej oraz energetycznej (min. zerwane linie, zniszczona infrastruktura). Tak niebezpieczna sytuacja wymaga szczególnej ostrożności. W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem sami jako instytucja szczególną ochroną organizacyjną obejmujemy pracowników terenowych, w tym ograniczamy bądź wstrzymujemy ich pracę na powierzchniach leśnych. Kierujemy również apel do wszystkich użytkowników lasu, mieszkańców miast i miejscowości leżących w pobliżu kompleksów leśnych, aby w najbliższym czasie zachowali szczególną ostrożność, lub zrezygnowali z pobytu w lesie do czasu korzystniejszych prognoz pogodowych. Prosimy o zachowanie wzmożonej czujności, śledzenie serwisów pogodowych, map leśnych ukazujących stan zagrożenia - mapa pogodowa Instytutu Badawczego Leśnictwa, www.ibles.pl (zakładka meteorologia), a także oznakowania terenów leśnych, gdzie pojawić się mogą tablice informujące o czasowym zakazie wstępu do lasu. Dziękujemy za dotychczasową wyrozumiałość z Państwa strony i prosimy o nią zwłaszcza tam, gdzie prowadzimy obecnie prace związane z porządkowaniem powierzchni leśnych. Ze względu na troskę o własne życie i zdrowie prosimy o bezwzględne przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.