Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Stawiamy na Edukację!

Nadleśnictwo Warcino na mapie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, jest wyjątkowe. Powodów jest kilka.

Wraz z nadleśnictwami : Polanów i Karnieszewice oraz z Lasami Miasta Koszalin, tworzy Leśny kompleks Promocyjny „LASY ŚRODKOWOPOMORSKIE". LKP jest obszarem , na którym promujemy m.in. wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną. W odróżnieniu od w/w jednostek Nadleśnictwo Warcino, w 98% powierzchni administrowanej, położone jest na terenie województwa pomorskiego. Tylko niespełna 400 ha gruntów znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Do LKP, którego powierzchnia wynosi 55 655 ha, wnieśliśmy największą powierzchnię, bo 20 618 ha gruntów.

      Nadleśnictwo Warcino jest tzw. „nadleśnictwem dydaktycznym" . Na naszym terenie funkcjonuje od 1946 roku szkoła leśna. Kształci ona średnią kadrę leśną na potrzeby Lasów Państwowych. Od początku działalności szkoły, nadleśnictwo prowadzi dla jej uczniów praktyczną naukę zawodu. Spośród ok 4,5 tys, jej absolwentów, znaczna ich część pracuje w lasach. Jest to niewątpliwie duży wkład Nadleśnictwa Warcino w przygotowaniu kadr do pracy w Lasach Państwowych.

Spośród 430 nadleśnictw, które są podstawową jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, chyba nie ma takiego, które posiadałoby tak dużą ilość różnych form edukacji leśnej skupionych w jednym miejscu, jakie mamy w Warcinie. Otóż w tej małej wiosce- oprócz Zespołu Szkół Leśnych- mieści się także; Ośrodek Edukacji Leśnej „ Niezapominajka" , Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, ogród botaniczny, leśna ścieżka edukacyjna. A wszystko to otoczone jest zielenią przypałacowego, zabytkowego parku (szkoła mieści się w byłej rezydencji Otto von Bismarcka).

Przez tereny nadleśnictwa przepływają rzeki: Wieprza i Studnica. Na swych odcinkach posiadają bardzo wartki nurt, niczym strumienie górskie. W ich korytach jest dużo naturalnych przeszkód (powalone drzewa, głazy). Gdy do tego dodamy częste „przenoski" to rysuje się idealne miejsce dla wytrawnych kajakarzy. To z myślą o nich wyposażyliśmy brzegi Wieprzy w pola namiotowe, przystanki i przystań kajakową. Na terenie nadleśnictwa jest 15 śródleśnych jezior. Są one rajem nie tylko dla wędkarzy. Na ich brzegach stawiają swoje namioty harcerze i obozy młodzieżowe. Nad jeziorem w Korzybiu co roku organizuje obozy parafia z Warszawy. Harcerze z Krakowa upodobali sobie Jezioro Przyjezierze.

Sosna porasta 73% d-stanów nadleśnictwa. Tworzy bory mieszane z domieszką drzew liściastych i bogatym podszytem(grzyby) oraz bory świeże, obfitujące w jagody. Nic więc dziwnego, że masowo do nas przyjeżdżają amatorzy zbioru „owoców lasu". Dla nich przygotowaliśmy liczne miejsca postoju pojazdów i parkingi leśne.

Jeziora, rzeki, lasy, infrastruktura turystyczna, edukacja leśna, przyrodnicza i historyczna, to wszystko znajdziecie Państwo u nas. Zapraszamy !

 

  • Ośrodek Edukacji Leśnej LKP „Niezapominajka"- znajduje się w Warcinie na terenie Zespołu Szkół Leśnych. W salach edukacyjnych ośrodka prezentowane są zagadnienia związane z ochroną i hodowlą lasu oraz historią leśnictwa. Eksponaty interaktywne i sprzęt multimedialny pozwalają na przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych. Ośrodek czynny codziennie od 800 – 1500 (tel. 668321750).
  • Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych – znajduje się na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie. Opiekujący się ptakami drapieżnymi uczniowie szkoły leśnej leczą i przystosowują swoich podopiecznych do życia na wolności. Można tu zobaczyć wiele gatunków ptaków m.in.: myszołowy, jastrzębie, pustułki, sowy i inne (tel. 059 857 6601-02).
  • Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Długość 2,8 km. Na przystankach ścieżki zlokalizowano tablice edukacyjne, obiekty małej retencji wodnej, platformę widokową i obiekty zagospodarowania turystycznego. Na przystanku pod nazwą „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.
  • Leśna ścieżka edukacyjna w Korzybiu- poprowadzona wokół jeziora i torfowiska śródleśnego. Długość 1,8 km. Na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne, pomosty oraz bogata infrastruktura turystyczna.
  • Izba edukacji leśnej „Kawka"- funkcjonuje w leśniczówce łowieckiej OHZ w Kawce k/Biesowic. Położona w uroczej dolinie Wieprzy leśniczówka wyposażona jest w liczne eksponaty myśliwskie. Tematem spotkań edukacyjnych jest prowadzona w Lasach Państwowych gospodarka łowiecka.  Przy leśniczówce znajduje się Leśny Pensjonat Kawka, w którym to możemy skorzystać z pokoi gościnnych (tel.059 8576786).
  • Pole biwakowe „Mnich"- znajduje się w miejscowości Popielewo na trasie Darnowo - Bożanka. Położony nad Wieprzą, jest punktem wypadowym dla kajakarzy. Zadaszone wiaty, ławy, palenisko oraz zejście do rzeki. Umieszczone zostały tu również tablice edukacyjne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

RDLP w Szczecinku, w związku z sytuacją meteorologiczną

W związku ze zbliżającymi się silnymi wiatrami, których skutkiem mogą być wywroty i złomy, jak to miało miejsce ostatnio, prosimy o szczególną uwagę i zachowanie ostrożności dla własnego bezpieczeństwa, kiedy będą Państwo przebywać na terenach leśnych, lub w ich pobliżu.
Od początku lutego br. odnotowaliśmy na terenie RDLP w Szczecinku szereg zniszczeń drzewostanów spowodowanych zmieniającym się frontem atmosferycznym. Z pierwszych obliczeń wynika, że niemal wszystkie nadleśnictwa, które wchodzą w skład RDLP w Szczecinku ucierpiały z powodu nawałnic. Szacujemy, że na powierzchni leży ponad 500 tyś. metrów sześciennych drewna. Zniszczone zostały także niektóre obiekty turystyczne (tablice, wiaty), wiatry przyniosły poważne szkody w gospodarstwach domowych. Aktualnie prowadzimy prace uprzątające w które zaangażowane są nasze jednostki organizacyjne oraz zaprzyjaźnione służby mundurowe. Chcemy jak najszybciej pomóc i umożliwić między innymi dojazd do miejscowości, czy do pojedynczych posesji położonych na terenach leśnych oraz bezpieczne korzystanie z obiektów turystycznych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku ponosi potężne koszty związane z uprzątnięciem skutków nawałnicy, dostępności komunikacyjnej oraz energetycznej (min. zerwane linie, zniszczona infrastruktura). Tak niebezpieczna sytuacja wymaga szczególnej ostrożności. W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem sami jako instytucja szczególną ochroną organizacyjną obejmujemy pracowników terenowych, w tym ograniczamy bądź wstrzymujemy ich pracę na powierzchniach leśnych. Kierujemy również apel do wszystkich użytkowników lasu, mieszkańców miast i miejscowości leżących w pobliżu kompleksów leśnych, aby w najbliższym czasie zachowali szczególną ostrożność, lub zrezygnowali z pobytu w lesie do czasu korzystniejszych prognoz pogodowych. Prosimy o zachowanie wzmożonej czujności, śledzenie serwisów pogodowych, map leśnych ukazujących stan zagrożenia - mapa pogodowa Instytutu Badawczego Leśnictwa, www.ibles.pl (zakładka meteorologia), a także oznakowania terenów leśnych, gdzie pojawić się mogą tablice informujące o czasowym zakazie wstępu do lasu. Dziękujemy za dotychczasową wyrozumiałość z Państwa strony i prosimy o nią zwłaszcza tam, gdzie prowadzimy obecnie prace związane z porządkowaniem powierzchni leśnych. Ze względu na troskę o własne życie i zdrowie prosimy o bezwzględne przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.