Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 728 980 521, 59 857 66 71

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Wielki Dzień Pszczół"

"Wielki Dzień Pszczół"

 

 

Podczas trwania wydarzenia Nadleśnictwo Warcino przeprowadzi otwarte warsztaty z wykonywania hoteli dla owadów. Na stanowisko warsztatowym dostępny będzie również zagajnik tematyczny o dzikich zapylaczach (zdjęcia, infografiki, przykładowe hotele dla owadów), w którym przeprowadzane będą otwarte rozmowy i dyskusje na tematy związane z działaniami Lasów Państwowych na rzez ochrony owadów zapylających czyli m.in.: sadzenie miododajnych gatunków drzew i krzewów, zwiększanie ilość pożytków. Budowanie hoteli dla zapylaczy, a także nieodpłatnie udostępnianie lasu pszczelarzom w celu ustawienia pasiek. Wieszanie kłód bartnych w celu stworzenia nowych miejsca do życia pszczół, wykorzystując przy tym metody tradycyjnego bartnictwa oraz zakładanie łąk kwietnych. Edukowanie zainteresowanych odnośnie tego, co każdy we własnym zakresie może zrobić dla zapylaczy tj. ograniczenie stosowania chemii w ogrodzie, zmniejszenie obszaru koszonego trawnika, założenie łąki kwietnej, posadzenie pyłkodajnych i nektarodajnych roślin, dostosowanie godzin zabiegów w ogrodzie do aktywności owadów oraz stworzenia bezpiecznego poidełka dla owadów.

 

Termin: 12.09.2024r.

Czas: 10:00 – 13:00

Miejsce: Leśny Kot w Słupsku

 

Zapraszamy.