Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

Rada Społeczno- Naukowa LKP Lasy Środkowopomorskie

11 października br. na terenie Nadleśnictwa Warcino odbyło się kolejne już spotkanie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady, nadleśniczowie nadleśnictw wchodzących w skład LKP –oraz Dyrekcja i pracownicy RDLP w Szczecinku.

Zgodnie z programem każdy z Nadleśniczych wchodzących w skład LKP zaprezentował dokonania swojej jednostki od poprzedniej rady w zakresie edukacji leśnej, turystyki, ochrony przyrody oraz promocję projektów rozwojowych realizowaną przez Lasy Państwowe. Nadleśniczy Nadleśnictwa Warcino dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprezentował nowo wydaną książeczkę edukacyjną o ptakach drapieżnych „ Od Drzemlika do Bielika” oraz przewodnik pt. Megality, grodziska i kurhany- Zabytki sprzed tysięcy lat w Nadleśnictwie Warcino” . W programie również zaplanowany był wyjazd terenowy gdzie uczestnicy rady mogli zobaczyć (przejechać się) nowo powstałą najprawdopodobniej jedyną w Polsce ścieżkę edukacyjno- przyrodniczą, którą poznaje się z wagonika drezyny. Podczas tego wyjazdu uczestnicy rady społeczno- naukowej jednogłośnie ogłosili ,że pomysł wykorzystania do edukacji przyrodniczo leśnej nieczynnej linii szlaku kajakowego był strzałem w „10”. Kolejne spotkanie Rady społeczno- naukowej LKP Lasy Środkowopomorskie odbędzie sie w przyszłym roku na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice.