Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku

XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku

Gra w szachy przypomina wpatrywanie się w bezkresny ocean,

Gra w warcaby- spoglądanie w głąb bezdennej studni.

                                                       Marion F.Tinsley

Już ćwierć wieku minęło, jak szczecineccy leśnicy spotykają się przy szachownicy. Gospodarzem jubileuszowego „ Turnieju Szachowego Leśników RDLP w Szczecinku” -tradycyjnie już - było Nadleśnictwo Warcino. Zastanawialiśmy się w jaki sposób uświetnić ten jubileusz. Przecież nie wypada zorganizować turnieju tak, jak co roku: przyjazd zawodników, losowanie numerków, rozgrywanie partii, nagradzanie zwycięzców, obiad i…do zobaczenia za rok.

W zorganizowaniu tegorocznej imprezy pomogło nam hasło kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „ Dla lasu, dla ludzi”. Zaprosiliśmy na imprezę przedstawicieli firm i instytucji, z którymi na co dzień współpracujemy: samorządowców, strażaków, sołtysów, policjantów, dyrektorów szkół, właścicieli ZUL… I jak się okazało, był to strzał „w dziesiątkę”.

Wcześniej rozgrywki szachowe rozpoczęli zawodnicy-leśnicy, do których dołączyła Pani Ola z Urzędu Gminy w Kępicach. Już po czterech partiach utworzyła się czołówka graczy w osobach: Tomasz Skowronek, Andrzej Rychter i Sebastian Rosołowski. W międzyczasie zjawiali się zaproszeni goście, dla których (oprócz poczęstunku), zostały przygotowane stoliki z rozłożonymi warcabami i szachownicami. I się zaczęło. Pan Paweł- senior OSP- okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem w rozgrywanej partii warcabów z autorem tekstu. No i wygrał. Nadleśniczy musiał poddać partię szachów rozgrywaną z Wiceprezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Stanisławem Gajkiem. . Ciężko było przebrnąć „wilkowi” przez „stado owiec”, w partii rozgrywanej z Panią sołtys wsi Osieki. Natomiast Pani dyrektor Zespołu Szkół w Biesowicach, zaskakiwała niekonwencjonalnymi ruchami figur szachowych. Ciekawie zapowiadała się partia szachów Nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino i Przewodniczącego ZZLP w RP. Panowie rozstawili swoje figury, spojrzeli na siebie i…. …

przed oczami stanął im obraz straszliwej bitwy, zastawianych pułapek i organizowanych okrążeń, zapędzania w „kozi róg”, groźby i rzezie. Coraz więcej zabitych, a na koniec jeden z dwóch królów…

O nie! Panowie uznali, że skoro mają ułożone jednakowo figury po przeciwnych stronach szachownicy, to właściwie można zawrzeć kompromis. Zawieranie kompromisów zarówno w życiu jak i na szachownicy, to też strategia. Podali więc sobie dłonie i zakończyli partię, zanim ją zaczęli.

Po obiedzie, kiedy goście obdarowani okolicznościowymi upominkami musieli powrócić do swoich obowiązków, uczestnicy turnieju szachowego rozgrywali ostatnie partie. I, jak było na początku…

Zwycięzcą XXV-go turnieju szachowego leśników RDLP w Szczecinku został pracownik biura RDLP Tomasz Skowronek ( 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął Andrzej Rychter z Nadleśnictwa Białogard (6,5 pkt). Na trzecim miejscu uplasował się Sebastian Rosołowski z Nadleśnictwa Manowo (6,5 pkt).

A gospodarze? Jak zwykle byli wyrozumiali…

Do zobaczenia- jak zwykle – za rok!