Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśny Pensjonat Kawka

Leśny Pensjonat Kawka

Zapraszamy do spędzania weekendów i urlopów w leśnym Pensjonacie Kawka.

Obiekt położony jest w urokliwej dolinie rzeki Wieprzy w miejscowości Kawka k/Biesowic.

W zacisznej osadzie czekają na Państwa , komfortowo wyposażone pokoje z łazienkami oraz znakomita kuchnia wypełniona smakami i zapachami borów i lasów. Warto się tu wybrać, aby poznać nietuzinkowych ludzi, smak leśnego życia i mieszkających tu leśników, którzy chętnie podzielą się tajemnicami lasu.

Nadleśnictwo Warcino, na terenie którego położony jest pensjonat, umożliwia Państwu skorzystanie z róznych atrakcji turystycznych i edukacyjnych: spływy kajakowe rzeką Wieprzą i Studnicą, wędkowanie, zbieranie jagód, grzybobranie, wędrówki po leśnych ścieżkach edukacyjnych, wyprawy rowerowe czy foto-łowy. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z noclegów w leśnym pensjonacie Kawka, naszą ofertę można znaleźć także na portalu Meteor-Noclegi.

Miejsca noclegowe:

  • 15 pokoi dwuosobowych z łazienką

Ogólnie dostępne:

  • kuchnia
  • jadalnia
  • salon myśliwski
  • sala konferencyjna na 70 osób
  • wiata z grillem i miejscem na ognisko
  • wędzarnia z piecem chlebowym
  • bezpłatny parking
  • bezpłatny internet wi-fi
  • możliwość wypożyczenia rowerów
  • łódka wędkarska na przyczepie

Wyżywienie:

  • możliwość skorzystania z całodziennego wyżywienia
  • bezpłatnie dostępna kuchnia

Okolica:

W odległości około 7 km od kwatery znajduje się XVII wieczny pałac wraz zabytkowym parkiem należący niegdyś do kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Od 1945 siedziba Technikum Lesnego w Warcinie, gdzie swoja wiedzę nabywają przyszli leśnicy.

 

W odległości około 2 km od pensjonatu znajduje się obserwacyjna wieża przeciwpożarowa. Od miesiąca kwietnia do połowy października jest bezpłatnie dostępny taras widokowy. Roztaczające się z niego piękne widoki okolic Lipnika stanowią dodatkową atrakcje turystyczną.

Leśny pensjonat położony jest przy szlaku kajakowym rzeki Wieprzy. Początek szlaku zlokalizowany jest w l-ctwie Potoczek przy Miejscu Postoju Pojazdów "Mnich" a kończy się przy wiacie edukacyjnej Kawka , która zlokalizowana jest na miejscu biwakowania. Długość szlaku to 9 km.

W odległości 600 m od pensjonatu można zobaczyć Panteon, który poświęcony został dziewietnastu żołnierzom pruskim poległym w okresie I wojny światowej. Większość poległych to mieszkańcy miejscowości okalających Kępice.

 

i wiele wiele innych ....

zgłoszenia i wszelkie pytania proszę zgłaszać pod nr tel. 696 461 421 lub 796 380 924