Wydawca treści Wydawca treści

OSTOJE BIORÓŻNORODNOŚCI

W celu zintensyfikowania ochrony zasobów zamierającego i martwego drewna oraz organizmów z nim związanych na terenie Nadleśnictwa Warcino wyznaczono sieć ostoi różnorodności biologicznej.

 

Celem wyznaczenia ostoi różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest:

1.      Zwiększenie różnorodności biologicznej o organizmy związane ekologicznie z obecnością rozkładającego się drewna w ekosystemach leśnych RDLP Szczecinek oraz zwiększenie tzw. oporu środowiska, poprzez poprawę warunków bytowania i rozwoju organizmów związanych z rozkładającym się drewnem.

2.      Ochrona najlepiej zachowanych płatów siedlisk chronionych, zwłaszcza priorytetowych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG.

3.      Podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu siedlisk chronionych na podstawie załącznika Dyrektywy 92/43/EWG UE. (tzw. Dyrektywa Habitatowa Natura 2000) .

4.      Wdrożenie we wszystkich nadleśnictwach jasnych i precyzyjnych procedur służących pozostawianiu w lesie posuszu i rozkładającego się martwego drewna .

Wyznaczone ostoje różnorodności biologicznej stanowią równocześnie „ekosystemy reprezentatywne" wg definicji zawartej w „Zasadach, kryteriach i wskaźnikach dobrej gospodarki leśnej w Polsce" wg FSC (kryterium 6.4.)

Ostoje różnorodności biologicznej zostały wyznaczone na podstawie zarządzenia nr 7 z dnia 31.01.2014 r.  Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XV Jubileuszowe Mistrzostwa w Grzybobraniu

XV Jubileuszowe Mistrzostwa w Grzybobraniu

XV Jubileuszowe Mistrzostwa w zbieraniu Grzybów.

Jak co roku zapraszamy na wspólne grzybobranie do "stolicy" Grzybobrania KORZYBIA

Mistrzostwa w zbieraniu grzybów w Korzybiu mają już długą tradycję i zdobyły rozgłos w całym kraju. Scenerią imprezy będą lasy otaczające jezioro w Korzybiu, nad którym zlokalizowany będzie start i meta oraz punkt sędziowski. Chętni na grzybobranie powinni zjawić się nad jeziorem w Korzybiu w sobotę, 26 września. Zapisy będą przyjmowane od godz. 9.00, a ok godz. 10.00 nastąpi wspólne wyjście zawodników do lasu.
Uczestnicy grzybobrania powinni mieć ze sobą koszyk lub wiadro na grzyby, zegarek a mile widziany będzie telefon komórkowy!

Zakończenie grzybobrania przewidywane jest na godz. 12.30 , a ogłoszenie wyników ok godz. 13.30. Podczas grzybobrania odbędą się występy artystyczne, konkursy, niespodzianka kulinarna oraz rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego oraz na potrawę z grzybów (regulaminy w załączniku).

Prace plastyczne można dostarczyć do siedziby N-ctwa Warcino do dnia 22 września 2021.