Asset Publisher Asset Publisher

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3.1   Grodzenie siatką

                Grodzenie metalową siatką leśną jest skuteczne, jeśli powierzchnia ochraniana nie jest zbyt duża i usytuowana tak, aby zwierzyna mogła bezproblemowo omijać grodzenie. Intensywność ,,parcia" na ogrodzenie jest tym większa, im większa jest ogrodzona powierzchnia. Lokalizacja długich płotów na naturalnych ,,ciągach" poruszania się zwierzyny, spowoduje zniszczenie siatki i uszkodzenie chronionej uprawy. Podobnie mało skuteczne jest dogradzanie nowych płotów do już istniejących. Dla prawidłowego rozwoju upraw decydujące są pierwsze lata ich istnienia. Jeśli w początkowym okresie nie pozwolimy na wydeptanie czy zgryzanie uprawy, to później stosując indywidualne środki ochronne możemy skutecznie zabezpieczać je przed nadmiernymi uszkodzeniami.

 

Razem na jednej uprawie mogą być (a nawet powinny), różne rodzaje zabezpieczeń. I tak gatunki szczególnie w danych warunkach narażone na zniszczenie np.(Db czy Jd), powinny być grodzone.  Inne wystarczy chronić indywidualnie wełną czy siateczkami. 

Po posadzeniu każda uprawa powinna posiadać jakiś plan ochrony przed zwierzyną, w zależności od stopnia jej zagrożenia. Niektóre uprawy nie wymagają w ogóle zabezpieczania, ponieważ nie są narażone na penetrację przez zwierzynę inne wręcz przeciwnie. Tylko bardzo dobrze wykonany płot (z pozostawionymi przejściami dla zwierzyny) może uchronić je przed zniszczeniem.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku

XXV Mistrzostwa Szachowe o puchar Dyrektora RDLP w Szczecinku

Gra w szachy przypomina wpatrywanie się w bezkresny ocean,

Gra w warcaby- spoglądanie w głąb bezdennej studni.

                                                       Marion F.Tinsley

Już ćwierć wieku minęło, jak szczecineccy leśnicy spotykają się przy szachownicy. Gospodarzem jubileuszowego „ Turnieju Szachowego Leśników RDLP w Szczecinku” -tradycyjnie już - było Nadleśnictwo Warcino. Zastanawialiśmy się w jaki sposób uświetnić ten jubileusz. Przecież nie wypada zorganizować turnieju tak, jak co roku: przyjazd zawodników, losowanie numerków, rozgrywanie partii, nagradzanie zwycięzców, obiad i…do zobaczenia za rok.

W zorganizowaniu tegorocznej imprezy pomogło nam hasło kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „ Dla lasu, dla ludzi”. Zaprosiliśmy na imprezę przedstawicieli firm i instytucji, z którymi na co dzień współpracujemy: samorządowców, strażaków, sołtysów, policjantów, dyrektorów szkół, właścicieli ZUL… I jak się okazało, był to strzał „w dziesiątkę”.

Wcześniej rozgrywki szachowe rozpoczęli zawodnicy-leśnicy, do których dołączyła Pani Ola z Urzędu Gminy w Kępicach. Już po czterech partiach utworzyła się czołówka graczy w osobach: Tomasz Skowronek, Andrzej Rychter i Sebastian Rosołowski. W międzyczasie zjawiali się zaproszeni goście, dla których (oprócz poczęstunku), zostały przygotowane stoliki z rozłożonymi warcabami i szachownicami. I się zaczęło. Pan Paweł- senior OSP- okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem w rozgrywanej partii warcabów z autorem tekstu. No i wygrał. Nadleśniczy musiał poddać partię szachów rozgrywaną z Wiceprezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Stanisławem Gajkiem. . Ciężko było przebrnąć „wilkowi” przez „stado owiec”, w partii rozgrywanej z Panią sołtys wsi Osieki. Natomiast Pani dyrektor Zespołu Szkół w Biesowicach, zaskakiwała niekonwencjonalnymi ruchami figur szachowych. Ciekawie zapowiadała się partia szachów Nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino i Przewodniczącego ZZLP w RP. Panowie rozstawili swoje figury, spojrzeli na siebie i…. …

przed oczami stanął im obraz straszliwej bitwy, zastawianych pułapek i organizowanych okrążeń, zapędzania w „kozi róg”, groźby i rzezie. Coraz więcej zabitych, a na koniec jeden z dwóch królów…

O nie! Panowie uznali, że skoro mają ułożone jednakowo figury po przeciwnych stronach szachownicy, to właściwie można zawrzeć kompromis. Zawieranie kompromisów zarówno w życiu jak i na szachownicy, to też strategia. Podali więc sobie dłonie i zakończyli partię, zanim ją zaczęli.

Po obiedzie, kiedy goście obdarowani okolicznościowymi upominkami musieli powrócić do swoich obowiązków, uczestnicy turnieju szachowego rozgrywali ostatnie partie. I, jak było na początku…

Zwycięzcą XXV-go turnieju szachowego leśników RDLP w Szczecinku został pracownik biura RDLP Tomasz Skowronek ( 7,5 pkt.). Drugie miejsce zajął Andrzej Rychter z Nadleśnictwa Białogard (6,5 pkt). Na trzecim miejscu uplasował się Sebastian Rosołowski z Nadleśnictwa Manowo (6,5 pkt).

A gospodarze? Jak zwykle byli wyrozumiali…

Do zobaczenia- jak zwykle – za rok!