Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Wielki Dzień Pszczół"

"Wielki Dzień Pszczół"

 

 

Podczas trwania wydarzenia Nadleśnictwo Warcino przeprowadzi otwarte warsztaty z wykonywania hoteli dla owadów. Na stanowisko warsztatowym dostępny będzie również zagajnik tematyczny o dzikich zapylaczach (zdjęcia, infografiki, przykładowe hotele dla owadów), w którym przeprowadzane będą otwarte rozmowy i dyskusje na tematy związane z działaniami Lasów Państwowych na rzez ochrony owadów zapylających czyli m.in.: sadzenie miododajnych gatunków drzew i krzewów, zwiększanie ilość pożytków. Budowanie hoteli dla zapylaczy, a także nieodpłatnie udostępnianie lasu pszczelarzom w celu ustawienia pasiek. Wieszanie kłód bartnych w celu stworzenia nowych miejsca do życia pszczół, wykorzystując przy tym metody tradycyjnego bartnictwa oraz zakładanie łąk kwietnych. Edukowanie zainteresowanych odnośnie tego, co każdy we własnym zakresie może zrobić dla zapylaczy tj. ograniczenie stosowania chemii w ogrodzie, zmniejszenie obszaru koszonego trawnika, założenie łąki kwietnej, posadzenie pyłkodajnych i nektarodajnych roślin, dostosowanie godzin zabiegów w ogrodzie do aktywności owadów oraz stworzenia bezpiecznego poidełka dla owadów.

 

Termin: 12.09.2024r.

Czas: 10:00 – 13:00

Miejsce: Leśny Kot w Słupsku

 

Zapraszamy.