Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż bezpośrednia tusz

W ramach projektu „Zdrowa żywność z Polskich Lasów”, będącym działaniem rozwojowym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, uruchomiliśmy dla Państwa punkt sprzedaży bezpośredniej tuszy zwierząt łownych. Dziczyzna, którą mogą Państwo u nas nabyć pochodzi z terenu Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Warcino.
Sprzedaż obejmuje wypatroszone, nieoskórowane tusze jeleni, saren i dzików.
Na miejscu jest możliwość skorzystania z pomieszczenia do rozbioru tuszy.
Do sprzedaży bezpośredniej przeznacza się tusze strzelone w pierwszej klasie. Sprzedawane przez nas tusze dzików poddawane są obowiązkowemu badaniu na obecność włośnia.
Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny zlokalizowany jest przy Leśnym Pensjonacie Kawka.
Ceny w sprzedaży bezpośredniej dla klienta indywidualnego wynoszą zgodnie z obowiązującym cennikiem. Do powyższych cen doliczony zostanie podatek VAT, obowiązujący w dniu zakupu. 
Tusze można nabyć po wcześniejszym złożeniu zamówienia. Osoby zainteresowane zakupem tusz prosimy o wcześniejszy kontakt z Nadleśnictwem Warcino: e-mail: warcino@szczecinek.lasy.gov.pl adres: Nadleśnictwo Warcino ul. Gen. Wł. Sikorskiego 11 A, 77-230 Kępice lub tel. 796 380 924 - w dni robocze (pn.-pt.) w godz. 7:00 – 15:00
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z naszej oferty.

 

Cennik stanowi Zarządzenie nr 52/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino z dnia 11 lipca 2024 r. w sprawie zmiany cenników na tusze zwierzyny łownej pozyskanej w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Warcino, sprzedawanych w ramach sprzedaży bezpośredniej i na użytek własny myśliwego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3. Zabezpieczenie całych powierzchni

3.1   Grodzenie siatką

                Grodzenie metalową siatką leśną jest skuteczne, jeśli powierzchnia ochraniana nie jest zbyt duża i usytuowana tak, aby zwierzyna mogła bezproblemowo omijać grodzenie. Intensywność ,,parcia" na ogrodzenie jest tym większa, im większa jest ogrodzona powierzchnia. Lokalizacja długich płotów na naturalnych ,,ciągach" poruszania się zwierzyny, spowoduje zniszczenie siatki i uszkodzenie chronionej uprawy. Podobnie mało skuteczne jest dogradzanie nowych płotów do już istniejących. Dla prawidłowego rozwoju upraw decydujące są pierwsze lata ich istnienia. Jeśli w początkowym okresie nie pozwolimy na wydeptanie czy zgryzanie uprawy, to później stosując indywidualne środki ochronne możemy skutecznie zabezpieczać je przed nadmiernymi uszkodzeniami.

 

Razem na jednej uprawie mogą być (a nawet powinny), różne rodzaje zabezpieczeń. I tak gatunki szczególnie w danych warunkach narażone na zniszczenie np.(Db czy Jd), powinny być grodzone.  Inne wystarczy chronić indywidualnie wełną czy siateczkami. 

Po posadzeniu każda uprawa powinna posiadać jakiś plan ochrony przed zwierzyną, w zależności od stopnia jej zagrożenia. Niektóre uprawy nie wymagają w ogóle zabezpieczania, ponieważ nie są narażone na penetrację przez zwierzynę inne wręcz przeciwnie. Tylko bardzo dobrze wykonany płot (z pozostawionymi przejściami dla zwierzyny) może uchronić je przed zniszczeniem.